سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

سامانه جامع گمرکی در ۹ گمرک استان بوشهر مستقر شد - نمایش محتوای خبر

 

 

سامانه جامع گمرکی در ۹ گمرک استان بوشهر مستقر شد

مدیرکل گمرکات استان بوشهر گفت: برای تسریع فعالیت‌های گمرکی و جلوگیری از تخلفات سامانه جامع امور گمرکی در ۹ گمرک استان بوشهر مستقر شد

سامانه جامع گمرکی در ۹ گمرک استان بوشهر مستقر شد

 

بهنام نوروزی در جریان بازدید از روند اجرای طرح سامانه جامع امور گمرکی بوشهر با بیان اینکه این سامانه نقش مهمی در تسریع روند فعالیت‌های گمرکی دارد اظهار داشت: سامانه جامع گمرکی ضمن تسریع در خدمات گمرکی نقش مهمی در جلوگیری از تخلفات دارد.
وی با بیان اینکه استان بوشهر دارای 15 گمرک است افزود: برای تسریع فعالیت‌های گمرکی و جلوگیری از تخلفات  سامانه جامع امور گمرکی در 9 گمرک استان بوشهر مستقر شد.
نوروزی  با اشاره به  هوشمند سازی ورودی و خروجی گمرک بوشهر گفت: در اجرای پروژه بزرگ گمرک الکترونیک و در راستای هوشمندسازی درب خروج گمرکات کشور ، درب خروج گمرک بوشهر به سیستم پلاک خوان الکترونیکی کامیون مجهز می‌شود.
وی تصریح کرد: با اجرایی شدن این سیستم اجازه ورود و خروج کامیون‌های حامل بار تجاری از سیستم سنتی خود خارج و به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.
مدیرکل گمرکات استان بوشهر با تاکید بر روند اجرای طرح یاد شده بیان کرد: در همین راستا گمرک جمهوری اسلامی ایران در حال اجرای مقدمات نصب و راه‌اندازی دستگاه سیستم راه‌بند و دستگاه پلاک‌خوان در  گمرک بوشهر  و دیگر گمرکات مهم کشوراست.
نوروزی به تشریح نحوه اجرای این سیستم پرداخت و اظهارداشت: با اجرایی شدن این سیستم، تشریفات گمرکی کالا در سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی انجام و بعد از اتمام تشریفات ترخیص کالا، اطلاعات وارد شده در سامانه جامع گمرکی به راه‌بندهای هوشمند در درب خروج گمرکات منتقل و فقط پس از تأیید سامانه از طریق سیستم پلاک خوان الکترونیکی اجازه خروج کامیون داده می‌شود.
وی تاکید کرد: با این کار عملاً راه‌بندهای هوشمند دستور را از پلاک‌خوان‌ ها می‌گیرند.
مدیرکل گمرکات استان بوشهر خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه پلاک و مشخصات کامیون‌ها برای بارگیری در سامانه جامع گمرکی ثبت می‌شود، با نصب و راه‌اندازی سیستم راهبند و پلاک خوان، کلیه اطلاعات بار با کامیون بارگیری شده به صورت خودکار تطبیق و کاملا هوشمند اجازه خروج به کامیون‌های بارگیری شده داده می‌شود و با این روش از ورود و خروج کانتینرها و کالاهای غیرمجاز به صورت خودکار ممانعت به ‌عمل می‌آید.
نوروزی بیان کرد: با توجه به اینکه اطلاعات ورود و خروج کامیون ‌ها در درب خروج به صورت آنلاین به مرکز منتقل می‌شود ضمن رصد عملیات گمرکی ، نظارت دفاتر ستادی بر عملکرد گمرکات اجرایی نیز آسان تر صورت می‌گیرد.