سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

سامانه جامع امور گمرکی در گمرکات استان راه‌اندازی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

سامانه جامع امور گمرکی در گمرکات استان راه‌اندازی می‌شود

سامانه جامع امور گمرکی در گمرکات استان راه‌اندازی می‌شود

سامانه جامع امور گمرکی در گمرکات استان راه‌اندازی می‌شود

بهنام نوروزی در جلسه شورای هماهنگی مدیران اقتصادی استان بوشهر با بیان اینکه رونق در گمرکات استان بوشهر ایجاد شده اظهار داشت: این استان از ظرفیت بالایی در امر تجارت دریایی برخوردار است و گمرکات نقش مهمی در ارائه خدمات ویژه در امر صادرات و واردات دارند.

وی با بیان اینکه سامانه جامع گمرکی نقش مهمی در سالم سازی فعالیت گمرکی دارد تصریح کرد: اکنون 5 گمرک استان بوشهر به این سامانه مجهز شده که مابقی گمرکات هم براساس برنامه‌ زمان‌بندی به سامانه جامع گمرکی متصل می‌شود.
مدیرکل گمرکات استان بوشهر با بیان اینکه سامانه جامع امور گمرکی امکان سوء استفاده‌های مالی در گمرک را از بین برده است تاکید کرد: با اجرای سامانه جامع امور گمرکی پرداخت حقوق دولت به ‌صورت الکترونیک انجام شده  و امکان سوء استفاده‌های مالی در گمرک از بین رفته است.
 نوروزی افزود: با اتصال مستقیم این سامانه  به بانک و استفاده از پرداخت الکترونیک در این سامانه، هر واریز وجه مربوط به یک اظهارنامه بوده و امکان سوءاستفاده آن برای اظهارنامه دیگری در کل کشور وجود ندارد.
وی  مهم‌ترین فعالیت گمرک در زمینه مالی، دریافت حقوق دولت از وارد‌کننده و واریز وجه آن بر مبنای تعاریف قانونی در حساب‌های مختلف خزانه دانست و گفت: در همین راستا سامانه جامع گمرکی با یکپارچه‌سازی فعالیتها به ‌طور مشخص عوارض، مالیات، حقوق گمرکی و سود بازرگانی را از هم تفکیک می‌کند.
 مدیرکل گمرک بوشهر با بیان اینکه 550 میلیارد ریال از درآمدهای گمرکی به خزانه استان بوشهر واریز شده است، خاطر نشان کرد: 550 میلیارد ریال از درآمدهای گمرکی کسب در گمرکات استان بوشهر در سال گذشته  به حساب خزانه استان بوشهر واریز شده است.
نوروزی افزود: درآمد مصوب استانی گمرکات استان بوشهر در سال گذشته، 380 میلیارد ریال پیش بینی شده بود که خوشبختانه درآمد تحقق یافته گمرک در این بخش با 145 درصد به 550 میلیارد ریال افزایش یافته  است.
وی به درآمد گمرکات استان بوشهر در پنج ماهه امسال اشاره کرد و  اظهارداشت: درآمد  گمرکات استان بوشهر در مدت یاد شده 9 هزار  و 137 میلیارد ریال معادل 913 میلیون تومان بوده است.
 مدیرکل گمرک بوشهر تصریح کرد: طی مدت مذکور حدود 454 هزار تن کالا به ارزش بالغ بر 874 میلیون دلار کالا  از گمرکات استان بوشهر وارد کشور شده است.
نوروزی بودجه استانی اختصاص یافته به گمرکات استان بوشهر را کافی ندانست و گفت: متاسفانه هم اکنون بخش عمده‌ای  از زیرساخت‌ها و ساختمان‌های گمرک در سراسر استان بوشهر فرسوده و مستهلک است و نیازمند بازسازی بوده و تخصیص این اعتبارات جوابگوی حجم فعالیت‌های مورد نظر نیست.