جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

ساخت پمپ گلایکول به دست توانمند متخصصان جوان در مجتمع گاز پارس جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

ساخت پمپ گلایکول به دست توانمند متخصصان جوان در مجتمع گاز پارس جنوبی

ساخت پمپ گلایکول به دست توانمند متخصصان جوان در مجتمع گاز پارس جنوبی

ساخت پمپ گلایکول به دست توانمند متخصصان جوان در مجتمع گاز پارس جنوبی

سرپرست تعمیرات مکانیک مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: در اجرای سند فرایند خودکفایی و سیاستهای اقتصاد مقاومتی و بومی سازی تجهیزات و قطعات، ساخت پمپ گلایکول به دست توانمند متخصصان جوان در این مجتمع محقق شد.

روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی  به نقل از نادرعبدلی، افزود: دراین ارتباط بومی سازی تجهیزات و قطعات با بهره گیری از منابع و ظرفیت های علمی، پژوهشی و تولیدی بالفعل و بالقوه مراکز علمی، پژوهشی، صنایع و شرکتهای دانش بنیان داخلی، در دستور کار مجتمع قرار دارد.

وی اضافه کرد: چشم انداز این سند، دستیابی به ساخت همه تجهیزات و قطعات در افق 1404 و بر همین اساس و با توجه به اولویت های نیاز به تجهیزات و قطعات در پالایشگاه های مجتمع، پمپ های رفت و برگشتی و دیافراگمی، به عنوان یکی از اولویت های مهم شورای خودکفایی مجتمع قرار گرفته است.

عبدلی ادامه داد: نمونه هایی از این پمپ ها در سطح مجتمع (حدود 20 عدد پمپ) انتخاب و در دستور کار ساخت داخل قرار گرفت و این پمپ ها طوری انتخاب شدند که طیف متنوعی از پمپ های موجود در مجتمع را در بر می گیرند.

وی بیان کرد: یکی از این نمونه ها، پمپ گلایکول پالایشگاه دوم است، که این پمپ، گلایکول را با فشار حدود 160 بار و با دبی تا سقف 20 مترمکعب بر ساعت به سکوی استخراج گاز در فاصله ی 105 کیلومتری از تاسیسات خشکی به منظور جلوگیری از تشکیل هیدرات در خطوط لوله انتقال گاز و مایعات همراه با آن از سکو به تاسیسات خشکی ارسال می کند.

عبدلی افزود: در این پروژه ابتدا مراحل استخراج دانش فنی تجهیز و تهیه نقشه های ساخت و سپس مواد اولیه مورد نیاز در دستور کار سازنده داخلی قرار گرفت و سپس با بهره گیری از استانداردهای جهانی و منابع معتبر در زمینه پمپ های رفت و برگشتی، دستورالعمل ها و معیار های پذیرش در زمینه ی کیفیت مواد اولیه، روش های انجام و معیارهای پذیرش تست های غیر مخرب، روش های انجام و معیار های پذیرش تست های عملکردی و تلورانس های ابعادی قطعات با کمک کارکنان بازرسی فنی در ستاد تعمیرات مکانیک، تدوین و به سازنده ابلاغ شد.

وی با اشاره به مراحل ساخت و نصب این دستگاه اظهارداشت: براساس دستورالعمل های یادشده، طی ساعت ها و روزها حضور کارکنان در محل کارگاه ساخت، نظارت و بازرسی های جامعی در طول پروژه به عمل آمد ودر نهایت محصول تولید شده پس از انجام تست کارخانه در محل سایت نصب و مورد تست میدانی قرار گرفت.

سرپرست تعمیرات مکانیک مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: در مدت زمان بیش از سه ماه کارکرد این پمپ و پایش های مستمر آن، مقادیر ثبت شده از پارامترهایی نظیر دما، فشار، میزان ارتعاشات و صدا و بازدید های صورت گرفته از اجزا و قطعات پمپ، حکایت از وضعیت مطلوب و رضایت بخش آن دارد.

عبدلی با اشاره به دستیابی به دانش فنی ساخت تجهیزات پالایشگاهی گفت: به لطف خدا و تلاش همه ی کارکنان، امروز با دسترسی به دانش فنی طراحی و ساخت این تجهیز، ضمن اینکه ساخت و تولید اقلام یدکی آن ها در داخل کشور به عنوان یکی از نیازهای مستمر و دائم پالایشگاه ها براحتی میس و زمینه های لازم برای طراحی و تولید پمپ هایی از این نوع با فشار و ظرفیت های مورد نیاز برای پروژه های آتی صنایع نفت و گاز نیز مهیا شده است.

وی اضافه کرد: برای ساخت این پمپ 18 هزار نفر ساعت در بخش های مختلفی از جمله جمع آوری مدارک و مستندات، ابعاد برداری و تهیه نقشه های ساخت، تدوین مدارک تکنولوژی ساخت و مونتاژ، طراحی و ساخت ابزار و ادوات ساخت، مونتاژ و تست، ساخت و مونتاژ، مطالعه و تدوین دستورالعمل های بازرسی، نظارت بر ساخت و تست، کنترل های کیفی، ابعادی و تست های غیرمخرب، تست های کارخانه، تست میدانی و مستندسازی صرف شده است.