حمایت از کالای ایرانی | یک‌شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

روز بهزیستی 25 تیر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روز بهزیستی 25 تیر

Loading the player...

دانلود

درحوزه بهزیستی اولین یتیم خانه شبانه روزی در تهران ( محل انبار گندم سابق) و در دوران ناصرالدین شاه ایجاد شد. از آن زمان به بعد مؤسسه های مختلف مردمی و دولتی برای حمایت از نابینایان و ناشنوایان ، معلولین ذهنی و جسمی و همچنین نیازمندان و بی سرپرستان به وجود آمده  كه عموماً جنبه رفاهی و آموزشی داشته است.

تا پیش از پیروزی انقلاب ، تشكیلات متمركزی برای ارائه خدمات بهزیستی وجود نداشت و خدمات به صورت پراكنده و بعضاً مشابه ارائه می شود.

پس از پیروزی انقلاب ، سازمان بهزیستی كشور در بیست و چهارم خرداد ماه 1359 بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب اسلامی تشكیل شد.

شهید دكتر محمد علی فیاض بخش ، پس از آن كه به پراكندگی سازمان های رفاهی و توانبخشی كشور و عدم هماهنگی لازم بین آنها پی برد، با كمك و همفكری شهید دكترسید محمد باقر لواسانی و دیگران، لایحه تشكیل سازمان بهزیستی را به شورای انقلاب پیشنهاد كرد و پس از تصویب آن با كار پیگیر و مستمر به سازماندهی تشكیلات و برنامه ریزی برای فعالیت نوین سازمان بهزیستی پرداخت و در مدت كوتاهی توانست ارگان دولتی و كارآمدی برای خدمت به محرومان و مستضعفان كشور ایجاد كند. درتاریخ 59/9/29 سازمان تربیتی شهرداری تهران نیز به بهزیستی واگذار شد و در تاریخ 1363/10/16 بر پایه مصوبه مجلس، بار دیگر سازمان بهزیستی در شمار سازمان های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی قرار گرفت.

این سازمان به منظور نیل به اهداف خود، با اتخاذ تدابیرلازم و حمایت های گوناگون از كودكان نیازمند، زنان و كودكان بی سرپرست، ابن السبیل و نیز ارائه خدمات توانبخشی به معلولان جسمی و ذهنی، مبتلایان به بیماریهای صعب العلاج، معتادان و ناسازگاران اجتماعی و در جهت  پیشگیری از معلولیت ها و آسیب های اجتماعی و ... ، با توجه به حفظ ارزش ها و كرامات والای انسانی و تكیه بر تعاون و همیاری مردم نیكوكار و همكاریهای نزدیك روحانیون متعهد و سایر اقشار دلسوز كشور تلاش می كند.

بی تردید، سلامت جسم و جان و روان، زیر بنایی ترین عامل پیشرفت و تكامل یك جامعه است و امروزه برای دستیابی به این هدف ، با اجرای برنامه های پیشرفته بهداشتی و بهزیستی در بسیاری از كشورهای توسعه یافته، افراد جامعه از دوران شیرخوارگی تا پایان زندگی ، تحت مراقبت قرار دارند و سازمان های ذیربط با دقت در مواد غذایی و تغذیه، سالم سازی محیط زندگی ، توسعه برنامه های مختلف ، پیشگیری و ...  ، مانع بروز بسیاری از امراض و معلولیت ها می شوند تا سلامت مردم تأمین شود. امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه می فرمایند :  " آگاه باشید كه از جمله بلاها فقرونادانی است و سخت تر از نادانی بیماری تن ، و سخت تر از بیماری تن بیماری قلبی است .  و در اهمیت تندرستی ، همین بس كه رسول اكرم صلی الله علیه و آله در پاسخ این كه اگر شب قدر را درك كردیم چه چیزی از خدای خود طلب نماییم؟ پاسخ فرمود: عافیت را.

بنابراین با توجه به احادیث و روایات ، لازم است برنامه پیشگیری از بیماریهای جسمی و اخلاقی وآسیب های اجتماعی ،  حفظ و تأمین بهداشت جسمی و روانی جامعه ، از دوران شیرخوارگی آغاز شود. با در نظر گرفتن آیه شریفه " و مَنْ اَحْیاها فَكَأنّما اَحْیا النّاسَ جَمیعاً." ( و هر كه نفسی را حیات بخشد مثل آنست كه تمام مردم را حیات بخشیده ) می توان به اهمیت واقعی پیشگیری پی برد و زندگی انسان ها را قبل از این كه دچار گرفتاری شوند سرلوحه برنامه های خود قرار داد.