سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

روزه‌داران بوشهری در شب قدر‌ الغوث الغوث سر دادند - نمایش محتوای خبر

 

 

روزه‌داران بوشهری در شب قدر‌ الغوث الغوث سر دادند

روزه‌داران بوشهری در شب قدر‌ الغوث الغوث سر دادند

روزه‌داران بوشهری در شب قدر‌ الغوث الغوث سر دادند

همزمان با سالروز شب ضربت خوردن مولای متقیان حضرت علی ابن ابیطالب(ع) آئین نخستین شب از شب‌های پر برکت قدر در استان بوشهر با حضور عاشقان و دلدادگان به امامت و ولایت با شکوه خاصی برگزار شد.

مساجد و اماکن مذهبی  استان بوشهر در شب قدر پذیرای مردم مومن و ولایتمداری بودند که با کمال خضوع و خشوع در مقابل معبود خود به عبادت و بندگی پرداختند.

این مراسم با قرائت دعای پرفیض جوشن کبیر آغاز شد و شرکت‌کنندگان با زمزمه اسما ذات اقدس الهی از پیشگاه خالق بی همتا خواستند تا به برکت این شب مبارک، قلم عفو بر گناهان آنان بکشد.

در نخستین شب از لیالی قدر مداحان خاندان عصمت و طهارت(ع) اشعار و مرثیه‌هایی در غم شهادت علی (ع) نخستین امام شیعیان جهان قرائت کردند و اشک‌ها بر گونه‌های پیروان آن حضرت جاری شد.

در مراسم  شب قدر در بوشهر که در مصلی این شهر با حضور همه عاشقان امامت و ولایت با شکوه خاصی برگزار شد امام‌جمعه موقت بوشهر در جمع عزاداران و شب زنده‌داران بوشهری با بیان اینکه اعمال شب قدر، افضل بر اعمال مسلمانان است اظهار داشت: خداوند در قرآن مجید از شب قدر به بزرگی یاد کرده به‌گونه‌ای که سوره‌ای  به نام «سوره قدر» نازل فرموده و این نشان دهنده این است که شبی به خوبی و فضیلت شب قدر نمی‌رسد. 

حجت‌الاسلام حسین دشتی با بیان اینکه یکی از اعمال مهم شب قدر تفکر بوده و شبِ تحول و جبران کارهای گذشته است افزود: خداوند شب قدر را فرصتی الهی برای جامعه ایمانی قرار داده که انسان را از سقوط در باتلاق گناه به عرش و معراج انسانی هدایت کند.

امام جمعه موقت بوشهر با بیان اینکه شب قدر به عنوان فرصتی الهی برای سعادت و کمال انسان‌ها است بیان کرد: شب قدر نعمتی الهی است که خدا تمام عالم بشریت را در خدمت انسان قرار می‌دهد.

وی با تشریح تاریخچه زندگی اجتماعی حضرت علی(ع) بیان کرد: سه گروه  ناکثین و مارقین و قاسطین در مقابل این امام همام که از اصحاب حضرت علی(ع) بودند قرار گرفتند.

دشتی با بیان اینکه ناکثین یا گروه پیمان شکنان، با سردمداری طلحه و زبیر در مقابل حضرت علی(ع) ایستادند گفت: قاسطین یا گروه ستمگران و دین گریزان ، که رئیس این گروه معاویه بود ضمن فریب و نیرنگ،  نبرد صفین ایجاد کردند و با قرار دادن قرآن بالای نیزه ها و حیله حکمیت ، خود را از شکست قطعی رهانید.

امام جمعه موقت بوشهر گروه دیگر را مارقین یا گروه آشوب طلبان و خارج شدگان از دین و همان گروه خوارج عنوان کرد و افزود: این مقدسان نادان با فروختن شعله‌های فتنه و شورش علیه حکومت علی(ع) جنگ نهروان را به راه انداختند.

وی با بیان اینکه این سه گروه مخالف و معاند همان کسانی بودند که پیامبر(ص) آنان را با همین نام پیش بینی کرده بود اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) به امام علی (ع) فرموده: تو بعد از من با ناکثین و قاسطین و مارقین جنگ خواهی کرد.

دشتی با بیان اینکه ناکثین روحیه مقام پرستی، پول پرستی داشتند و صاحبان مطامع و طرفدار تبعیض بودند خاطر نشان کرد: قاسطین روحیه سیاست ، تقلب ، حیله و نفاق را داشتند و امورشان را با مکر پیش می بردند و مارقین  بدون بصیریت دینی ، خشکه مقدس و نادان و جهالت خطرناک داشتند.

امام جمعه موقت بوشهر با بیان اینکه علی(ع) هرگز با آنان سازش و معامله نکرد و تسلیم زیاده خواهی آنان نشد افزود: در حقیقت مبارزه علی(ع) با آنان مبارزه با ظلم و فساد و تبعیض بود.

اقامه نماز قضا، قرائت دعای مجیر و جوشن کبیر در نخستین شب از شب‌های قدر در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان و شب ضربت خوردن مولای متقیان حضرت علی (ع) از ویژگی‌های این  شب با عظمت بود.

در این شب عاشقان امامت و ولایت در مساجد، تکایا، حسینیه‌ها، بقاع متبرکه و دیگر مکان‌های مذهبی استان بوشهر با قرائت قرآن، دعای افتتاح و دعای جوشن کبیر نام‌های اعظم الهی را زمزمه کردند.

مداحان اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) در استان بوشهر نیز در رثای مولای متقیان حضرت علی (ع) و حضرت سیدالشهدا (ع)، نوحه‌خوانی و مرثیه‌سرایی کردند.

مسئول ستاد نماز جمعه بوشهر در حاشیه این مراسم در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه حضور مردم درمراسم شب قدر کم نظیر بود اظهار کرد: مردم  ولایت‌مدار استان بوشهر در برنامه‌های مختلف ماه مبارک رمضان شرکتی فعال دارند که اوج این مراسم در شب‌های قدر متبلور است.

حجت‌الاسلام سیدنعمت‌الله رکنی با بیان اینکه مردم ولایت‌مدار  بوشهر حضور موثر خود را در  نخستین شب از شب‌های قدر نشان دادند گفت: در مراسم نخستین شب از لیالی  قدر درجای جای استان  شرکت جوانان و نوجوانان در این مراسم چشمگیر بود که دعاهای عاشقانه آنان هر انسانی را به خود معطوف می‌ساخت.

وی به  مراسم احیای شب قدر در 21 ماه رمضان  در مرکز استان بوشهر پرداخت و تصریح کرد: این مراسم  با قرائت دعای جوشن کبیر و سخنرانی آیت الله صفایی بوشهری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر و مداحی سید مهدی عطایی همراه است.

مسئول ستاد نماز جمعه بوشهر افزود:  مراسم شب بیست و سومین شب قدر نیز با سخنرانی امام جمعه بوشهر و مناجات خوانی و مداحی علیرضا پولاد در مصلای نمازجمعه این شهر برگزار می‌شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر نیز با اشاره به برنامه‌های تدوین شده در ماه مبارک رمضان خاطر نشان کرد: امسال در ماه مبارک رمضان 770  مبلغ و مبلغه به سایر نقاط استان بوشهر اعزام شده‌اند که برپایی شب قدر از جمله برنامه‌های این مبلغان است.

حجت‌الاسلام عبدالرضا سروستانی با اشاره به برگزاری مراسم شب قدر افزود: شب نوزدهم ماه مبارک رمضان و شب ضربت خوردن حضرت علی (ع) نخستین شب از لیالی قدر است که اقامه نماز قضا، قرائت دعای مجیر و جوشن کبیر مهمترین اعمال این شب است که با شکوه خاصی برگزار شد.

وی بیان کرد: شب‌های 21 و 23 ماه مبارک رمضان  مراسم شب قدر در نقاط مختلف استان بوشهر با حضور مردم ولایت مدار و روزه‌دار برگزار می‌شود.