جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

رها سازی حشره های مفید مزارع گوجه فرنگی جم و دشتستان بوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

رها سازی حشره های مفید مزارع گوجه فرنگی جم و دشتستان بوشهر

رها سازی حشره های مفید مزارع گوجه فرنگی جم و دشتستان بوشهر

رها سازی حشره های مفید مزارع گوجه فرنگی جم و دشتستان بوشهر

احمد سبحانی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: برای تولید محصول سالم، هر سال با آغاز تشکیل میوه های گوجه فرنگی در مزرعه های استان رها سازی 2 گونه زنبور براکون و تریکوگراما به عنوان عوامل کنترل بیولوژیک علیه آفات برگخوار و کرم میوه گوجه فرنگی (هلیوتیس) انجام می شود.
وی اضافه کرد: زنبور براکون پارازیت کننده لارو و زنبور تریکوگراما پارازیت کننده تخم آفات برگخوار و هلیوتیس گوجه فرنگی است و در کاهش جمعیت آفت های مزارع گوجه فرنگی تاثیر بسزایی دارند.
سبحانی اظهار کرد: این طرح برای کاهش مصرف سموم، جلوگیری از آلودگی محیط زیست، تولید محصول سالم و کاهش هزینه های تولید انجام می شود.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر تاکید کرد: کشاورزان پس از رهاسازی حشره های مفید، برای استقرار آنها، از انجام سمپاشی های بی رویه خودداری کنند.
وی گفت: در سال جاری بیش از 2هزار و 500 هکتار از مزرعه های گوجه فرنگی در شهرستان های جم، دشتی و دشتستان زیر پوشش طرح مبارزه بیولوژیک قرارمی گیرد.
استان بوشهر از جمله استانهای تولید کننده گوجه فرنگی خارج از فصل است که هرسال به صورت میانگین بیش از 600 هزارتن محصول در سطح استان تولید و روانه بازار می شود.