سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

دالکی در گذز زمان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

دالکی در گذز زمان

Loading the player...

دالکی در گذز زمان

دالکی شهری است در استان بوشهر ایران. شهر دالکی در بخش مرکزی شهرستان دشتستان در استان بوشهر قرار دارد.

این شهر به دلیل قرارگرفتن در کنار مسیر ارتباطی بنادر استان بوشهر با نواحی داخلی ایران از قدیم دارای اهمیت و رونقی نسبی بوده‌است. وجود چشمه آب شیرین در شمال دالکی وعبور رودخانهٔ دالکی از کنار این محل از دیر باز سبب سکونت دراین ناحیه شده‌است. آثار یافته شده درنخلستان‌های دالکی و نقاطی همچون قلعهٔ دختر دلیلی بر این مدعاست. از چهره‌های سرشناس این شهر می‌توان به محمد بحرانی (خاور دشتستانی) شاعر اشاره کرد.

آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری

  • کاروانسرای دالکی: در 18 کیلومتری شمال شهر برازجان در کنار راه قدیمی شیراز به بوشهر و در وسط شهر دالکی آثار زیبایی بر جای مانده ازاواخر دوره قاجار به نام کاروانسرای دالکی وجود دارد. این کاروانسرا به دستور مشیرالدوله والی وقت فارس بنا شد. عمده مصالح تشکیل دهنده آن قلوه سنگ‌های رودخانه‌ای و ملات گچ است. در چهارگوشه بیرونی کارون سرا برج‌هایی قرار گرفته که دارای تزیینات گچ بری هستند و روزنه‌هایی در این برج‌ها منظور شده است. این اثر تاریخی در یک طبقه بوده، در چندین مرحله مورد مرمت واقع شده است و به شماره ۲۰۸۳ در شماره آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
  • پل مشیر: دارای ۱۳۰ متر طول می‌باشد. ارتفاع بلندترین دهانه آن ۱۱٫۴۰ متر و عرض آن ۱۰٫۵۰ متر است. این پل دارای شش دهانه می‌باشد. این پل در زمان ناصرالدین شاه قاجار به دستور میرزا ابوالحسن‌خان مشیرالملک و با معماری حاج محمد رحیم شیرازی بصورت کامل مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و تا اواخر دوران پهلوی اول مورد استفاده قرار می‌گرفت. این اثر تاریخی در فهرست آثار تاریخی ایران به شماره ۲۵۴۶ مورخ ۸/۱۰/۷۸ به ثبت رسیده است.
  • چشمه آبگرم دالکی: این چشمه در ۱۸ کیلومتری برازجان قراردارد. اهمیت آن علاوه بر آبیاری نخلستان‌های اطراف به دلیل خواص درمانی آن است. دراطراف این چشمه چاههای نفتی قراردارد که برجای مانده ازاولین تلاشها برای کشف نفت دراین منطقه بوده است.
  • از دیگر مکانهای دیدنی شهر دالکی می‌توان به حمام قدیم، بقعه شاهزاده احمد، نخلستان‌ها و کناره‌های رود دالکی در ایام بهار اشاره کرد.
  • کتاب "دالکی در گذر زمان" تالیف اکبر صابری و سید اسماعیل حسینی نژاد اطلاعات کامل و مفیدی در رابطه با این شهر به چاپ رسانده است.

 

با کتاب دالکی در گذز زمان بیشتر آشنا شوید ...

{gallery}tolidvijhe/dalaki{/gallery}

در نگاه بيشتر ببينيد