جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

دادستان گناوه: قوه قضاییه به همکاری مردم نیاز دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

دادستان گناوه: قوه قضاییه به همکاری مردم نیاز دارد

دادستان گناوه: قوه قضاییه به همکاری مردم نیاز دارد

دادستان گناوه: قوه قضاییه به همکاری مردم نیاز دارد

خدارحم گزدرازی روز دوشنبه در گردهمایی فعالان اجتماعی این شهرستان افزود: اگر رابطه محکمی بین مسئولان و مردم وجود داشته باشد، اعتمادسازی عمومی دوچندان می شود و کارها بخوبی پیش می رود و اگر همکاری صورت نگیرد انجام امور نه تنها در قوه قضاییه بلکه دیگر دستگاهها نیز امکان پذیر نیست.
وی اظهارکرد: مجموعه قضایی این شهرستان اعتمادسازی متقابل با مردم را در دستور کار خود قرارداده و به تمامی کارکنان و قضات توصیه شده به مراجعه کنندگان که به عنوان آخرین پناهگاه خود وارد می شوند با صبر وحوصله و متانت برخورد حتی اگر توهینی هم صورت گرفت، رفتار و حرف های آنان را تحمل کنند.
دادستان عمومی و انقلاب گناوه ادامه داد: : در بحث برطرف کردن مشکل آسیب های اجتماعی شهرستان از فعالان اجتماعی انتظار دارم که با ارایه راهکار و پیشنهادها بتوانیم گام های اساسی برداریم.
وی با بیان اینکه دستگاه قضایی این شهرستان با حجم بسیاری از پرونده ها روبرو است، گفت: شهرستان گناوه دراین زمینه بعد از بوشهر و دشتستان بیشترین ورودی پرونده ها را داراست.
گزدرازی افزود: در سال گذشته باوجود کمبود نیرو از 19 هزار فقره پرونده وارده به دادگستری، 18 هزار پرونده مختومه شد که با حجم این آمار زیاد باتوجه به تناسب جمعیت شهر، رسیدگی به آنان قابل تقدیر است.
وی گفت: در بخش پیشگیری از وقوع جرایم فعالیت ها و نشست های مختلفی برگزار شده که سرقت، تغییرکاربری و تجاوز به حریم دریا و انتخابات از عمده آنهاست.
دادستان عمومی و انقلاب گناوه افزود: این شهرستان در زمینه پرونده تخلفات انتخاباتی در بین کل شهرستان های استان کمترین آمار و به میزان 2 پرونده داشت.
وی گفت: رسیدگی به پرونده کالاهای ممنوعه از جمله معدوم کردن 11 هزار لیتر مشروبات الکی، 50 تن موادغذایی قاچاق تاریخ گذشته و صدور رای دو پرونده مهم از جمله شرکت تعاونی لنجداران که هنوز قطعی نشده و قابل اعتراض است بخشی از عملکرد مهم این مجموعه است.
گزدرازی اظهارکرد: مقابله با جرائم خشن یکی از سیاست های کلی دستگاه قضایی است که در رسیدگی به آن نیاز به اطلاعات و مستندات لازم و صبر نیاز است تا بتوان آن را اثبات کرد.
دادستان عمومی و انقلاب گناوه به حادثه قتل یک زن در این شهرستان اشاره کرد و افزود: در اولین فرصت ماموران انتظامی و قضایی وارد عمل شدند و در این ارتباط 2 متهم دستگیر که تحقیقات در دست اجراست و درصورت اثبات جرم با آنان بشدت برخورد خواهد شد.
وی، بی نظمی در بازار و دستفروشان را از معضلات اجتماعی این شهر دانست و گفت: شورای تامین این شهرستان بیشترین موضوعات خود را به این موضوع اختصاص داده است که امیدواریم با همکاری بازاریان این دغدغه برای همیشه برطرف شود.
وی اظهارکرد: دستفروشی نوعی تخلف به شمار می رود اما جرم نیست و تا زمانی که مغازه دار و بازاریان همکاری نکنند به نتیجه ای نخواهیم رسید.
وی گفت: در اختیار قراردادن جلوی مغازه به دستفروش باعث شده تا عابران ازجمله بانوان نتوانند براحتی تردد کنند و این مساله مشکل ساز شده است.
گزدرازی افزود: در زمینه جمع آوری اتباع افغان در سطح بازار باید تمامی بازاریان همکاری لازم داشته باشند نه اینکه از آنها حمایت و اجازه فعالیت به آنان دهند.
دادستان عمومی و انقلاب گناوه یکی از نیازهای این شهر را کلانتری دانست و افزود: باتوجه به اینکه پرونده های قضایی و مشکلات در جامعه بیشتر شده این شهر در حالیکه در سال 85 دارای 2 کلانتری بوده اما اکنون تنها یک کلانتری دارد.
وی یادآورشد: به منظور اضافه شدن یک کلانتری نامه نگاری و پیگیر های لازم انجام که امیدواریم هرچه زودتر انجام شود.
گزدرازی بیان کرد: با وجود اینکه یکی از معاونت های قوه قضاییه، معاونت پیشگیری است دستگاه قضا به تنهایی نمی تواند در برابر مسایل و مشکلات اجتماعی موفق شود و به همکاری همه دستگاهها از جمله متولیان فرهنگی، ائمه جمعه و جماعات و خانواده ها نیاز دارد.
دادستان عمومی و انقلاب گناوه گفت: باتوجه به اینکه خانواده مهم ترین مقوله در بحث آسیب های اجتماعی است اما خیلی از والدین نسبت به نظارت و مراقبت از فرزندان خود کوتاهی می کنند و اهمیت نمی دهند.
وی از والدین خواست تا بر رفت و آمدهای فرزندان خود از جمله ارتباط با دوستان و فضای مجازی که خطرناک ترین وسیله برای انحراف جوانان است کنترل و نظارت دقیق کنند.
دراین نشست که پیرامون بررسی عوامل جرم و آسیب های اجتماعی برگزار شد، شرکت کنندگان در ارتباط با پیشگیری از وقوع جرایم و ناهنجاری های اجتماعی به بحث و تبادل نظر پرداختند و راهکار و پیشنهادهای خوبی ارایه دادند.
دراین نشست رسیدگی سریع تر و بازدارنده با پرونده های جرایم سخت و خشن مورد تاکید قرار گرفت و از پلیس خواسته شد تا با مزاحمت های خیابانی و اراذل بدون اغماض برخورد کند و نشست های تخصصی در حوزه امنیت اجتماعی و برقراری نظم و آموزش حقوق شهروندی هر ماه یک بار انجام شود.
شهر گناوه مرکز شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر 70 هزار نفر از جمعیت 102 هزارنفری این شهرستان را در خود جای داده است.