جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

خوشه صنعتی صادرات فرش استان بوشهر ایجاد می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

خوشه صنعتی صادرات فرش استان بوشهر ایجاد می‌شود

خوشه صنعتی صادرات فرش استان بوشهر ایجاد می‌شود

خوشه صنعتی صادرات فرش استان بوشهر ایجاد می‌شود

سید حسین حسینی‌محمدی ظهر امروز در پنجمین نمایشگاه و جشنواره فرش دستباف استان بوشهر با بیان اینکه صنعت فرش جایگاه مهمی در کشور دارد اظهار داشت: یکی از بخش‌های مهم اقتصادی پس از برجام صنعت فرش بوده به‌گونه‌ای که 18 درصد صادرات فرش سال گذشته در کشور افزایش یافت.

وی با بیان اینکه صنعت فرش یکی از 10 صنعت صادراتی است خاطر‌نشان کرد: در راستای حمایت از بافندگان فرش به ویژه گلیم و گبه در استان بوشهر برنامه‌ای ویژه تدوین و طراحی شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر، آموزش و توانمندسازی بافندگان فرش را یکی از برنامه‌های مهم استان بوشهر دانست و تاکید کرد: با همکاری تعاونی‌ها و اتحادیه‌های صنعت فرش استان بوشهر، ضمن آموزش و توانمندسازی بافندگان، برای حضور بافندگان و صادر کنندگان فرش استان بوشهر در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی برنامه‌ریزی شده است.

حسینی‌محمدی با بیان اینکه در استان بوشهر 7 هزار و 190 بافنده فرش فعالیت می‌کنند خاطرنشان کرد: تاکنون برای این صنعت‌گران کارت قالی بافی صادر شده و این در حالی است که یک‌هزار 100 بافنده تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند.

وی، گلیم، گبه، جاجیم استان بوشهر را دارای شهره جهانی دانست و تاکید کرد: سالانه افزون بر 7 میلیون دلار از تولیدات بافندگان فرش استان بوشهر شامل گلیم، گبه و فرش به کشورهای اروپایی، حوزه خلیج فارس و شرق آسیا صادر می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر با بیان اینکه خوشه صنعتی صادرات فرش استان بوشهر ایجاد می‌شود گفت:با توجه به ظرفیت استان بوشهر در صنعت فرش‌بافی به ویژه گلیم و گبه برای تحقق طرح‌های مطالتی این حوزه خوشه صنعتی صادرات فرش این استان تشکیل می‌شود.

حسینی‌محمدی با تاکید بر پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به بافندگان و فرش بافان استان بوشهر خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت اشتغال در عرصه تولید فرش دست‌باف، انتظار می‌رود تسهیلات ارزان قیمت از سوی بانک‌ها و صندوق کارآفرینی امید پرداخت شود.

وی، حمایت از طرح‌های اشتغال‌زایی در حوزه صنعت فرش را یکی از اولویت‌ها دانست و تصریح کرد: حمایت از ایجاد مجتمع‌های متمرکز فرش دست‌بافت و قالی‌‌بافی در مناطق روستایی یکی از ضروریات است که این مهم مورد توجه قرار دارد.