جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

خدمات رسانی به روستاها باعث مهاجرت معکوس شده است - نمایش محتوای خبر

 

 

خدمات رسانی به روستاها باعث مهاجرت معکوس شده است

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر گفت: خدمات رسانی مطلوب در زمینه های مختلف به روستاها باعث مهاجرت و بازگشت جمعیت از شهرها به روستاها شده است.

خدمات رسانی به روستاها باعث مهاجرت معکوس شده است

 

غلامرضا زارعی افزود: براساس اطلاعات موجود با ارائه خدمات عمرانی در بسیاری از روستاهای خالی از سکنه استان بوشهر زمینه بازگشت دوباره جمعیت به آنها فراهم شده است.
وی با اشاره به اجرای طرحهای امید در روستاهای استان بوشهر اضافه کرد: احداث 78زمین ورزشی مینی فوتبال و چمن مصنوعی درروستاهای بالای 500 نفر جمعیت از جمله طرحهای امید اجتماعی است که 60 درصد این زمین ها در دهه فجر سال گذشته به بهره برداری رسید و مابقی نیز امسال اجرا می شود.
زارعی افزود: اجرای طرح بوستان امید روستایی از جمله دیگر طرحهای در دست اجرای بنیاد مسکن است که از سال گذشته در سطح 420روستای استان آغاز شده است.
وی یادآور شد: 50 درصد بوستانهای امید روستایی هفته دولت امسال و مابقی نیز تا پایان سال مورد بهره برداری قرار می گیرند.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر گفت: آسفالت معابر از محل قیر رایگان از دیگر طرحهای مهم این نهاد است که 100 کیلومتر از معابر روستایی مربوط به 82 روستای استان بوشهر آسفالت شد.
زارعی گفت: سالهای گذشته از محل های مختلف اعتباری تنها امکان آسفالت 30 کیلومتر از معابر روستایی فراهم می شد این درحالی است که آسفالت معابر روستایی با تدبیر دولت تدبیر و امید بدون صرف اعتبارات استانی به ارزش 100 میلیارد ریال آسفالت شد.
زارعی بیان کرد: براساس برنامه پنجم توسعه همه روستاهای بالای 20 خانوار جمعیت دارای طرح هادی می شوند که در زمان حاضر 397 روستا در استان بوشهر از این شرایط برخوردار و دارای طرح هادی هستند.
وی گفت: براساس برنامه ششم توسعه طرح بازنگری طرحهای هادی که 10 سال از عمر آنها گذشته است با تخصیص اعتبار انجام می شود.
زارعی اظهارکرد: پیش بینی می شود سالانه بازنگری 20 طرح هادی روستایی در استان انجام شود.
وی با اشاره به اجرای طرحهای گردشگری روستایی گفت: با توجه به اهمیت اجرای طرحهای گردشگری روستایی با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر روستاهایی که دارای بافت با ارزش و ابنیه تاریخی هستند برای مطالعه شناسایی می شوند.
زارعی یادآور شد: برهمین اساس سالانه 1 تا 2 روستا در استان بوشهربرای انجام مطالعات گردشگری شناسایی و در دستور کار قرار می گیرد.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر گفت: این بنیاد یکی از دستگاههای موفق در بحث اقتصاد مقاومتی و ایجادت اشتغال و کارآفرینی است که در این ارتباط از ابزار و مصالح داخلی و نیروهای بومی برای انجام پروژه ها استفاده می شود.
وی تاکید کرد: احیای مصالح سنتی و بومی در روستاها و بهره مندی از آنها زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی را در روستاها فراهم می کند.
زارعی با اشاره به اینکه پارسال سه هزار جلد سند روستایی در استان بوشهر صادر شده است گفت: امسال نیز صدور سه هزار جلد سند دیگر در برنامه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان است که با همکاری اداره کل ثبت اسناد اجرا می شود.