سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

حقابه تالاب حله استان بوشهر سالانه 55 میلیون مترمکعب اعلام شد - نمایش محتوای خبر

 

 

حقابه تالاب حله استان بوشهر سالانه 55 میلیون مترمکعب اعلام شد

حقابه تالاب حله استان بوشهر سالانه 55 میلیون مترمکعب اعلام شد

حقابه تالاب حله استان بوشهر سالانه 55 میلیون مترمکعب اعلام شد

حسین دلشب روز دوشنبه در نشست تشریح روند طرح های اجرا شده در تالاب حله افزود: در ارتباط با تالاب حله طرح های مختلفی اجرا شده و در سال گذشته نیز با بارش بسیار خوبی که شکل گرفت این تالاب سرریز شد.
وی بیان کرد: با توجه به آبگیری مناسبی که سد رئیسعلی دلواری در سال گذشته داشت بحث حقابه تالاب را بجد دنبال می کنیم که در این ارتباط دستگاه های ذیربط همکاری شایسته دارند.
دلشب گفت: در مطالعاتی که درباره هیدرولوژی تالاب حله انجام گرفت، مشخص شد، رسوب گذاری شکل گرفته در سال های اخیر در تالاب حله باعث شده که شیب مصب ها و رودخانه ها معکوس شود و بخشی از آب ورودی به تالاب وارد محدوده مدنظر نمی شد.
وی افزود: در این ارتباط با وزارت نیرو مکاتبات لازم صورت گرفته تا با لایروبی دهانه تالاب آب موردنیاز به سطح تالاب حله منتقل شود.
دلشب یادآور شد: این اقدام مشکلات اجتماعی را درپی داشت اما با رایزنی ها با بخشداری و شورا و جوامع محلی این مساله حل شد و مردم پای کار آمدند.
وی گفت: در این زمینه چندین نشست با حضور مردم در دهیاری و فرمانداری برگزار و آنها را در مسیر اجرای طرح ها قرار دادیم.
دلشب ادامه داد: امسال که مشکل خاصی در تالاب حله نداریم اما برای سال های بعد نیز با ایجاد حقابه و لایروبی پیش بینی شده بتوانیم از خشکیدگی تالاب حله جلوگیری کنیم.
تالاب حله یکی از تالاب های استان بوشهر است، این تالاب درسال ۱۳۴۲براثر طغیان رودخانه حله به وجود آمد و از آن سال به بعد به عنوان تالاب و منطقه حفاظت شده زیر نظر محیط زیست استان بوشهر قرار گرفت، آب این تالاب از سرریز جریان رودخانه دالکی و شاپور، بارندگی زمستانه و تا حدودی جزر و مد خلیج فارس تامین می شود.
تالاب حله با مساحت 20 هزار هکتار تنها تالاب خشکی استان بوشهر است که به علت خشکسالی ها در10 سال اخیر تابستان هر سال خشک می شود.
آب درتالاب حله از خردادماه تا مهرماه هر سال کاهش پیدا می کند طوریکه در تابستان سال گذشته 90 درصد آن خشک شد.
با بارندگی مطلوبی که در اواخر فصل پاییز و زمستان سال گذشته در استان بوشهر اتفاق افتاد، این تالاب آبگیری خوبی داشت.
ایجاد سد رئیسعلی دلواری، آبیاری نخیلات وباغ ها توسط کشاورزان درآن منطقه به روشهای غرقابی از دلایل نرسیدن آب به تالاب حله در این فصل از سال است.