سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

حفظ ذخایر آبزیان در آب‌های استان بوشهر با اجرای طرح "دریابس" - نمایش محتوای خبر

 

 

حفظ ذخایر آبزیان در آب‌های استان بوشهر با اجرای طرح "دریابس"

حفظ ذخایر آبزیان در آب‌های استان بوشهر با اجرای طرح "دریابس"

حفظ ذخایر آبزیان در آب‌های استان بوشهر با اجرای طرح

یکی از برنامه مهم برای حفظ ذخایر آبزیان در دریا اجرای طرح "دریابس" است که این طرح با درخواست صیادان برای جلوگیری از صدمه زدن به زیستگاه‌های میگو اجرا و فعالیت صیاد و صیادی شناورها در آب‌های استان بوشهرممنوع می‌شود.

یکی از زیستگاه‌های مهم آبزیان به ویژه ذخائرمیگو و انواع ماهی‌ها، آب‌های خلیج فارس در استان بوشهر است که این ظرفیت موقعیت مناسبی برای فعالیت صید و صیادی و شیلاتی فراهم کرده است.

استان بوشهر با داشتن بیشتر مرز دریایی با خلیج فارس فرصت مهمی برای توسعه فعالیت‌های تولیدی، اشتغال‌زایی، صید و صیادی و آبزی‌پروری فراهم کرده است.

 به گفته رئیس امور صید شیلات استان بوشهر 36 بندر صیادی در استان بوشهر فعال است که  ضمن ارائه خدمات لازم به صیادان، صید 568 لنج و 485 قایق صیادی تخلیه می‌شود.

صید 62 هزار تن انواع آبزیان در آبهای استان بوشهر

منصور پاپری از صید 62 هزار تن ماهی در آبهای استان بوشهر خبر داد و  گفت: 12 هزار صیاد استان بوشهر با استفاده از یک‌هزار  و 53 شناور صیادی سال گذشته  بیش از 62 هزار تن ماهی صید کردند.

رئیس امور صید شیلات استان بوشهر یکی از مخرب‌ترین روش‌های صید را کف‌روب تا ترال دانست و تصریح کرد: این گونه صید که به زیستگاه و ذخائر آبزیان صدمات جبران ناپذیری وارد می‌کند صید ترال یا کف‌روب است که به استثنای اعلام قانونی برای صید میگو انجام می‌شود در مابقی فصول سال که تخم‌ریزی آبزیان به ویژه میگو است این نوع روش صید در آب‌های استان بوشهر ممنوع است.

پاپری با تاکید بر ممنوع بودن صید میگو  تا زمان تعیین صید این آبزی بیان کرد: صیادانی که اقدام به صید غیرقانونی و بدون مجوز  میگو کنند با آنان  برخورد قانونی می‌شود  چرا که این نوع صید به زیستگاه‌های آبزیان خسارات جبران ناپذیری وارد می‌کند.

وی با تاکید بر برخورد قاطع قانونی با متخلفان صید ترال در استان بوشهر گفتصیادانی که اقدام به صید ترال به صورت غیرقانونی کنند ضمن اینکه مجوز صید آنها باطل می‌شود با آنان متخلف برخورد قاطع قانونی می‌شود

اجرای طرح دریابس در آستانه صید میگو

هر ساله در آستانه آغاز صید میگو در استان بوشهر طرح دریا بس اجرایی می‌شود که در مدت تعیین شده، فعالیت صید و صیادی تا زمان آغاز صید میگو ممنوع می‌شود.

مدیرکل شیلات استان بوشهر با بیان اینکه طرح  دریابس برای حفظ ذخائر آبزیان از جمله نگه‌داری از زیستگاه‌های میگو اجرا می‌شود افزود:  طرح دریا بس که به درخواست صیادان اجرایی می‌شود در  کمیته مدیریت صیاد استان بوشهر با حضور نماینده  صیادان و اتحادیه تعاونی صیادی استان بوشهر  تصمیم‌‌گیری می‌شود و بر اساس زمان تعیین شده، صیادان از رفتن به دریا برای صید و صیادی منع می‌شوند.

عباسعلی زنده‌بودی با بیان اینکه اجرای دریا بس به درخواست، فعالان بخش صید صیادی انجام می‌شود تاکید کردبا توجه به پیشنهاد جامعه صیادی و اتحادیه و تشکل‌های با مشارکت شیلات و پژوهشکده میگو«دریابس» در آستانه آغاز صید میگو  در آبهای استان بوشهر اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت شبانه‌روزی گشت یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات استان بوشهر تصریح کرد: گشت یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات استان بوشهر برای نظارت و کنترل  فعالیت‌های صید و صیادی همواره از صیدهای غیر مجاز جلوگیری می‌کند و در زمان اجرای طرح دریا بس هیچ شناوری اجازه فعالیت صید و صیادی ندارد.

مدیرکل شیلات استان بوشهر با بیان اینکه  اجرای طرح دریابس مزایای زیادی برای ذخایر آبزیان دارد بیان کرد: اجرای طرح دریا بس فرصت بازسازی ذخایر، تخم ریزی برای آبزیان بارور، جلوگیری از صید غیرمجاز و آماده شدن صیادان برای فعالیت صید میگو را فراهم می‌کند.

زنده‌بودی اجرای طرح دریابس را فرصتی مناسب برای انجام تعمیرات شناورها و ادوات صیادی به منظور افزایش ایمنی شناورها نیز دانست و تاکید کرد: با تعیین زمان صید میگو صیادان با اطمینان بیشتری برای صید این آبزی راهی دریا می‌شوند چراکه قبل از زمان صید میگو، ذخائر این آبزی محفوظ مانده بود.

.