جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

جمعیت آهوان منطقه مند استان بوشهر ۵۰ افزایش یافت - نمایش محتوای خبر

 

 

جمعیت آهوان منطقه مند استان بوشهر ۵۰ افزایش یافت

جمعیت آهوان منطقه مند استان بوشهر ۵۰ افزایش یافت

جمعیت آهوان منطقه مند استان بوشهر ۵۰ افزایش یافت

حسین دلشب در جمع کارکنان حفاظت محیط زیست استان بوشهر با تاکید بر استمرار روند رو به رشد آمار جمعیت آهوان منطقه حفاظت شده مند  اظهار داشت: عملیات سرشماری پستانداران منطقه حفاظت شده مند در نیمه دوم آبان ماه امسال با حضور 35 نفر از کارشناسان و مأموران  اجرایی حفاظت محیط زیست استان بوشهر انجام شد.

وی با اشاره به روند افزایش جمعیتی آهوان در منطقه مند خاطر نشان کرد: سرشماری اخیر حاکی از روند مناسب بازسازی حضور آهوان پس از سیل مهیب اواخر سال گذشته  ورشد جمعیتی چشمگیر حدود 50 درصدی آنها دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه منطقه حفاظت شده مند دارای  180 هزار هکتار وسعت است خاطر نشان کرد: منطقه مند منطقه‌ای جلگه‌ای کویری است که دارای دو فصل زمستان نسبتا خشک و تابستانی گرم است.

دلشب با بیان اینکه در منطقه مند جزیره مهم و زیبای خان قرار دارد افزود:  منطقه مند در مجاورت پارک ملی دیر نخیلو  قرار دارد و رودخانه زیبای مند پرآب‌ترین رودخانه استان بوشهر تنها منبع آبی تامین آب شرب حیات وحش منطقه یاد شده است که در محدوده داخلی مرز این منطقه قرار دارد.

وی بیان کرد: پوشش‌مناسب گیاهی از جمله ساریکورینا، گز، کهورپاکستانی و کنار و ساحلی بودن این منطقه امکان زیست و مهاجرت انواع پرندگان، آبزیان، خزندگان و پستانداران را در آن فراهم کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به اینکه منطقه حفاظت شده مند یکی از  زیستگاه‌های مهم آهو  است خاطر نشان کرد: متأسفانه خشکسالی در پاییز و زمستان گذشته و متعاقب آن وقوع سیل و طغیان رودخانه مند و سرازیر شدن کلیه آبهای بالادست در مناطق پست دلتای مند و محدوده زیستگاهی آهوان که در اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه سال گذشته بود قسمتی از جمعیت آنها را به کام مرگ کشاند و قسمتی را نیز وادار به مهاجرت به  کوهپایه‌های اطراف کرد.

دلشب، با بیان اینکه پس از حوادث یاد شده حدود 450 رأس آهو در منطقه مند تخمین زده شد تصریح کرد:خوشبختانه با تدابیر حفاظتی و حراستی لازم و حضور و فعالیت قابل تقدیر شبانه روزی مأموران اجرایی سختکوش این منطقه و با توجه به وجود پوشش گیاهی مناسب و زادآوری بهینه پاییزه، هم اکنون شاهد رشد حدود 50 درصدی جمعیت آهوان منطقه مند هستیم.

وی با تاکید بر تداوم همکاری سمن‌های زیست محیطی شهرستان دیر، خواستار همکاری فعالان محیط زیست برای اجرایی کردن طرح‌های کاهش اثرات زیانبار حوادث طبیعی در منطقه شد.