حمایت از کالای ایرانی | سه‌شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۷

بازگشت به صفحه کامل

جلوگیری از نفوذ قوای استعمار از اهداف قیام رئیسعلی دلواری بود

جلوگیری از نفوذ قوای استعمار از اهداف قیام رئیسعلی دلواری بود

جلوگیری از نفوذ قوای استعمار از اهداف قیام رئیسعلی دلواری بود

12 شهریور سالروز شهادت شهید رئیسعلی دلواری است که این حماسه‌آفرین، آزادی‌خواه و رهبر قیام جنوب با حکم جهاد علمای دینی علیه نیروهای انگلیسی قیام کرد و در بوشهر و دلوار سبب شکست انگلیسی‌های متجاوز شد.

نهضت جنوب ایران به فرماندهی رئیسعلی دلواری و همراهی و همگامی سران قبایل تنگستان، بوشهر، دشتی و دشتستان از جمله زایر خضرخان اهرمی، شیخ حسین خان چاهکوتاهی، خالوحسین بردخونی، غضنفر السلطنه برازجانی در جریان جنگ بین الملل اوّل، نقطه عطفی در تاریخ مبارزات مردم جنوب ایران بشمار می‌رود.

رئیسعلی که زاده دلوار تنگستان است در عصر مشروطیت، جوانی 30 ساله زمانی که قوای  انگلیس زمینه  تصرف و اشغال جنوب ایران  فراهم کرده بودند با شجاعتی وصف‏ ناپذیر به مقابله با تجاوزگران پرداخت و شکست‏ سنگینی بر آنان وارد کرد.

سربازان انگلیسی  که در ساحل بوشهر قوای خود را پیاده کرده بود چند بار  قصد یورش به دلوار داشتند که هر بار با فرماندهی شجاع و دین‌دار«رئیسعلی دلواری» شکست بزرگی متحمل شدند.

رئیس بنیاد بوشهر شناسی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با بیان اینکه رئیسعلی نماد استعمار ستیزی  است اظهار داشت: انگلیسی‌ها 4 بار از راه خلیج فارس بوشهر به ایران لشکر کشیدند که هر بار دلاورمردی‌های بوشهری‌ها متجاوزان را ناکام گذاشتند که دو بار آخر رئیسعلی دلواری و هم‌رزمانش مانع از تجاوز استعمار پیر انگلیس به ایران شدند.

عبدالکریم مشایخی با بیان اینکه رئیسعلی دلواری انسانی هوشمند، آگاه، متعهد، هدفمند و شجاع بود خاطر نشان کرد: قیام رئیسعلی دلواری با حکم جهاد علمای دینی یک قیام خودجوش، مستقل و برخاسته از بطن مردم بود.

وی با اشاره به تاثیرگذاری پیوند رئیسعلی دلواری با علمای دین در مبارزه با  متجاوزان افزود: نهضت رئیسعلی دلواری گرچه به لحاظ زمانی کوتاه‌تر از دیگر نهضت‌های شاخص مبارزه بود، اما پیوند ناگسستنی این شخصیت برجسته با روحانیون و بر گرفته از آموزه‌های اسلامی و قرآنی  بود سبب شد این نهضت به عنوان الگویی برای مبارزه با استعمار در اذهان عمومی ثبت و ضبط شود.

رئیسعلی دلواری نبرد علیه قوای مهاجم را وظیفه ملی و مذهبی خود می‌دانست.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه هنوز انگلیسی‌ها از نام رئیسعلی دلواری به‌عنوان نماد مقاومت و استعمارستیز هراس دارند خاطرنشان کرد: آنان به‌زعم خود در نهایت قدرت بودند اما در عرصه مقاومت، شهید رئیسعلی دلواری شکستی بی‌نظیر به آنان چشاند که همواره از نام رئیسعلی دلواری هراس دارند.

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری با اشاره به اینکه قیام رئیسعلی دلواری با حکم علمای دین آغاز شد تصریح کرد: رئیسعلی دلواری با گرفتن فتوا از مراجع تقلید و علمای دین و آموزه‌های قرآن کریم قیامی به‌پا کرد که جهان استعمار هیچ‌گاه قیام استعمار ستیزی دلوار و دلواری‌ها را فراموش نمی‌کند.

امام جمعه بوشهر، ولایت‌مداری و تابعیت از دین را  از آموزه‌های مهم  قیام رئیسعلی دلواری دانست و افزود:رئیسعلی دلواری به همگان آموخت که  در راه مبارزه با متجاوزان و زورگویان، ولایت‌مداری و تابعیت از دین  باید سرلوحه کار قرار بگیرد و  رئیسعلی دلواری قاطعانه در این راه تا آخرین قطره خون ایستادگی کرد و به شهادت رسید.