سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

جاذبه های گردشگری استان بوشهر - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

جاذبه های گردشگری استان بوشهر

 

هواي معتدل پاييز و زمستان، چشمه هاي آب معدني، سواحل درياي مشهور و زيباي خليج فارس، جزيره هاي متعدد، تالاب هاي کم نظير و ارزشمند، ويژگي هاي ژئومورفولوژي و زمين شناسي منحصر به فرد، پوشش گياهي نواحي گرمسيري، جانوران خاص مناطق خشکي و دريايي همراه با جاذبه هاي تاريخي و اجتماعي در اين منطقه؛ همگي دست به دست هم داده و يکي از پرجاذبه ترين نواحي طبيعي جمهوري اسلامي ايران را به وجود آورده است.

استان بوشهر همواره تعداد زيادي از دوست داران طبيعيت را به سوي خود جذب مي کند و نقش ارزنده اي در صنعت گردشگري کشور ايفا مي نمايد.

رودخانه هاي متعددي در اين استان جريان دارند که سواحل آن ها را مي توان جزو جاذبه هاي طبيعي و مهم استان به شمار آورد. علاوه بر اين موارد مي توان از چشمه هاي آب گرم استان نيز به عنوان مکان هاي جالب توجه استان نام برد که در اين ميان چشمه آب گرم نيلو و چشمه آب گرم گنويه اهميت بيش تري دارند.

جزيره خارک که در شهرستان گناوه واقع شده، از مهم ترين جاذبه هاي طبيعي منطقه و يکي از جزاير زيباي خليج فارس به شمار مي آيد. اين جزيره از مناطق بسيار قديمي منطقه بوده و داراي آثار تاريخي متعددي است.

بناهاي تاريخي و قديمي زيادي که در سراسر استان وجود دارند، باعث رونق جهانگردي در اين منطقه شده اند. اين بناها شامل مساجد، کليساها و عمارت‌هاي قديمي هستند که بيش تر در مرکز شهرستان قرار گرفته اند.

استان بوشهر افزون بر جاذبه هاي طبيعي، به سبب دارا بودن پيشينه تاريخي و سابقه کهن فرهنگي داراي اماکن تاريخي، مذهبي و فرهنگي با ارزشي است که از قابليت هاي تاريخي و معماري اين منطقه حکايت دارند.

استان بوشهر از مهم ترين مناطق جنوبي ايران است که بيش تر شهرستان هاي آن از بناهاي ديدني و مکان‌هاي تاريخي برخوردارند.بناهاي‌تاريخي‌و‌معماري استان بوشهر؛ شامل مسجدها و مراکز عبادي اسلامي، باغ‌ها و عمارت هاي ديدني و برج ها و قلعه هاي قديمي مي شوند.

 آثار و بناهاي تاريخي منطقه؛ ردپاي تاريخي از دوره هاي باستاني ايران، دوره هاي اسلامي و معاصر در بردارند که هر يک به نوبه خود براي گردشگران جذاب و ديدني است.

تپه هاي تاريخي زيادي از جمله تل خندق با معماري مربوط به دوره ساساني و تل مرو واقع در نزديکي کاخ هخامنشي در منطقه بوشهر وجود دارند که براي باستان شناسان و دانشجويان باستان شناسي قابل توجه است.

از ميان بناهاي قديمي منطقه؛ کاخ کورش مربوط به دوره کورش (بنيان گذار سلسله هخامنشي) و کاخ سنگ سياه که آن هم از بناهاي دوره هخامنشي است از اهميت بيش تري برخوردار هستند. گوردختر - که گفته مي شود آرامگاه دختر يا خواهر کوروش است- نيز از آرامگاه هاي مهم منطقه است.

کوشک اردشير يکي ديگر از بناهاي شهرستان دشتي است که بناي آن بسيار شبيه به کاخ اردشير در فيروزآباد بوده و برج قلعه خورموج يکي از آثار شکوهمند تاريخي است که بقاياي قلعه عظيم خورموج به شمار مي آيد. سبک معماري اين بنا سلجوقي بوده و متاثر از سبک قلعه سازي دوره ساساني بنا شده است.

گورستان باستاني خارک نيز در تنگستان قرار دارد و به زرتشتيان منسوب است. پل مشير که بر روي رودخانه دالکي بنا شده مربوط به عهد قاجاريه است.

مسجد توحيد (مسجد برازجاني ها)؛ از قديمي ترين مساجد بوشهراست که بناي درخور توجهي دارد. امام زاده عبدالمهيمن نيز در شهر بوشهر واقع شده و گنبد آن از  گچ بري هاي زيبايي برخوردار است.

تزيينات درب و پنجره و شيشه هاي رنگي هشتي آن بر تلطيف نور و زيبايي بنا افزوده است. از ميان اماکن متبرکه شهرستان دشتستان، بقعه شيخ منصور خزايي را که مربوط به دوره تيموريان است را مي‌توان نام برد و بناي امام‌زاده ميرارم از مهم‌ترين بناهاي تاريخي شهرستان دشتي به شمار مي آيد.

مسجد بردستان که گمان مي رود از بناهاي قرون اوليه اسلامي باشد و امام زاده شاه محمد که در چند فرسخي شمال باختري دير نزديک محلي معروف به نام بردخون قرار گرفته؛ جزو بناهاي مهم شهرستان دير هستند.

کليساي بوشهر هم از اماکن زيباي استان است که متعلق به ارامنه گريگوري است.

خانه ها و عمارت هاي قديمي بسياري در استان بوشهر وجود دارند که برخي از آن ها عبارتند از: عمارت ملک که به صورت يک مجموعه ساختماني و متعلق به يک قرن پيش است. عمارت گلشن که قدمت آن 170 سال بوده و مجموعه حاج رييس که از پنج ساختمان تو در تو تشکيل شده و در اواسط دوره قاجاريه ساخته شده است.

ازميان جاذبه هاي تاريخي تنگستان، خانه رييس علي دلواري در شهرستان تنگستان يادآور خاطرات فراموش نشدني مبارزات آزادي خواهي هشتاد سال پيش است. قلعه نصوري را مي توان مهم ترين جاذبه تاريخي شهرستان کنگان به حساب آورد. اين بنا در بندر طاهري در کرانه خليج فارس قرار داشته و متعلق به اوايل قاجاريه است.

جاذبه‌هاي اجتماعي استان بوشهر نيز بخش مهمي از ديگر ديدني‌هاي اين منطقه را تشکيل مي دهند.

 ايلات و عشاير، جشن ها و آيين هاي محلي و انواع غذاهاي سنتي بخشي از اين جاذبه ها را تشکيل مي دهند. گرچه استان بوشهر از عشاير بومي برخوردار نيست ولي در هفت ماه از سال برخي از عشاير قشقايي در اين منطقه زندگي مي کنند که ديدن شيوه زندگي اجتماعي و معيشت آن ها براي هر گردشگري جالب توجه است.

جشن ها و آيين هاي متعددي در استان بوشهر برگزار مي شود که هر يک از آن ها داراي آداب خاص خود بوده و با موسيقي و اشعار خاصي اجرا مي شوند که از پرجاذبه ترين عنصرهاي گردشگري اجتماعي منطقه بوشهر به شمار مي آيند.