سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

ثروت ملی منابع طبیعی باید از گزند تهدیدها حفظ شود - نمایش محتوای خبر

 

 

ثروت ملی منابع طبیعی باید از گزند تهدیدها حفظ شود

ثروت ملی منابع طبیعی باید از گزند تهدیدها حفظ شود

ثروت ملی منابع طبیعی باید از گزند تهدیدها حفظ شود

 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهرگفت: منابع طبیعی به عنوان ثروت ملی باید با اجرای طرحهای حفاظتی از گزند تهدیدها و آسیبها محافظت شود.
آیت الله صفایی بوشهری در دیدار مدیرکل و معاونان منابع طبیعی استان بوشهر افزود: تقویت کاشت گیاهان دارویی، استفاده از گونه های مقاوم به خشکی و گرمسیری از جمله استعدادهای استان بوشهر در زمینه حفظ عرصه های طبیعی و ایجاد اشتغال است. 
وی اضافه کرد: منابع طبیعی ثروتی ملی و تاثیرگذار از لحاظ معنوی و مادی است که این ثروت بالنده باید حفظ و توسعه یابد و مطابق قانون در حفظ عرصه های طبیعی از سوی اداره کل منابع طبیعی تلاش شود.
امام جمعه بوشهر گفت: ایجاد بانک اطلاعاتی قوی و تهیه نقشه های هوایی برای شناخت استعدادها و ظرفیتهای استان در توسعه منابع طبیعی ضروری است. 
صفایی بوشهری اظهارکرد: استان بوشهر ظرفیت مناسب و قوی در زمینه کاشت گیاهان دارویی دارد که ایجاد و تقویت صنایع تبدیلی مناسب این گیاهان دراستان باید از اولویتهای برنامه ریزان دراین بخش باشد. 
وی اضافه کرد: هدایت و بهره برداری مناسب از ظرفیت گیاهان دارویی در استان هم در زمینه دارو و هم در بخش اشتغال می تواند موثر باشد. 
امام جمعه بوشهر گفت: تصرفهایی که به دست انسان انجام می شود، آلودگیها، ورود فاضلابها و سایر موارد عمد و غیر عمد از مشکلاتی است که منابع طبیعی باید با قاطعیت براساس قوانین و مقررات ازعرصه های طبیعی استان محفاظت کند. 
وی با اشاره به پدیده زمین خواری در استان بوشهر افزود: بسیاری از زمینهای شوره زار برای اینکه از دست زمین خواران در امان باشند باید به زیر کشت گیاهان مقاوم به خشکی و شوری پسند بروند. 
صفایی بوشهری اظهار کرد: با به زیر کشت رفتن این گونه زمینها و عرصه های طبیعی در استان از بروز پدیده گرد و غبار و تصرف این گونه اراضی از سوی افراد سودجو جلوگیری می شود.
وی تاکید کرد: منابع طبیعی باید به سمت تولید و ثروت زایی برود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: با توجه به خشکسالی های پی در پی کاشت گونه های درختی متناسب و مقاوم درمقابل خشکی درعرصه های طبیعی این استان ضروری است.
سهیل مهاجری افزود: توسعه بیشتر مراتع، تقویت آبهای زیرزمینی و پیشگیری از فرسایش خاک از اولویتهای این اداره کل است که در برنامه ای مدون باید در استان اجرا شود.
وی اضافه کرد: کشاورزی غیراصولی و بدون برنامه باعث فرسایش خاک، شوری زمین و از بین رفتن آبهای زیرزمینی می شود در نتیجه این شرایط با مرگ تدریجی طبیعت روبه رو می شویم. 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر یادآور شد: توسعه فضای سبز، کاشت درختان چند منظوره و گیاهان دارویی خاص استان بوشهر از نقاط قوت طبیعت این استان به شمار می آید که باید به آنها بیشتر پرداخته شود.
مهاجری اظهارکرد: مشارکت حفاظتی از رویکرد منابع طبیعی استان بوشهر است و تلاش می شود با مشارکت مردم و بهره برداران از عرصه های جنگلی و مرتعی این استان حفاظت شود. 
وی بیان کرد: در این ارتباط کار مشارکت حفاظتی از عرصه های طبیعی استان بوشهر به صورت پایلوت با تعاونیهای مرتعداران استان دردست اجراست. 
سهیل مهاجری با اشاره به اهمیت حفظ عرصه های طبیعی از ائمه جمعه خواست تا موضوع مقابله با تصرفها و تخریب عرصه های طبیعی را با مردم مطرح کنند.