جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

ثبت اختراع دستگاه نشت یاب نقطه ای گاز در استان بوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

ثبت اختراع دستگاه نشت یاب نقطه ای گاز در استان بوشهر

ثبت اختراع دستگاه نشت یاب نقطه ای گاز در استان بوشهر

ثبت اختراع دستگاه نشت یاب نقطه ای گاز در استان بوشهر

مدیر عامل شرکت گاز استان بوشهر روزسه شنبه درگفت وگو با خبرنگاران افزود: تعیین مکان دقیق نشتی درخطوط گازرسانی مدفون در زمین همواره به عنوان معضلی اساسی پیش روی تیم های امداد قرار داشت که این وضعیت در شرایطی که سطح زمین دارای پوشش یکپارچه نظیر آسفالت و سنگفرش باشد، بیشتر روی خواهد داد و در نتیجه منجر به افزایش سطح حفاری ها و پیامدهای منفی دیگر می شود.
وی اضافه کرد: در این ارتباط و به منظور برطرف کردن این مشکل شرکت گاز استان بوشهر با هدف تعیین محل دقیق (نقطه ای) نشت گاز، دستگاه نشت یاب نقطه ای را اختراع و به ثبت رساند.
مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر افزود: این دستگاه به صورت پرتابل و شامل شش خروجی برای مکش است که این خروجی ها با اتصال خلاء به پروب ها و خروجی پروب ها نیز با اتصال به شبکه سنسوری (حسگرها)، فعالیت می کند.
حسینی اضافه کرد: اطلاعاتی که از سنسورهای این دستگاه دریافت می شود، به واحد پردازش منتقل و ازطریق تحلیل داده ها امکان دقیق نشت گاز تعیین می شود.
وی گفت: ساخت این دستگاه با همکاری دانشگاه تهران انجام شده و برای ساخت آن یک میلیارد ریال هزینه شده است.
مدیر عامل شرکت گاز استان بوشهر کاهش هزینه را از فواید دیگر بکارگیری این دستگاه عنوان کرد و گفت: تاکنون با این دستگاه 2 مورد نشت یابی در خیابان های اصلی شهر بوشهر با هزینه بسیار پایین انجام شده است.
تاکنون پنج هزار و500 کیلومتر شبکه گاز رسانی در استان بوشهر احداث، 173هزار و 791 انشعاب گاز در نصب و 146هزار و 982 مشترک نیز پذیرش شده است.