سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

تکمیل سد دالکی از اولویت های وزارت نیرو است - نمایش محتوای خبر

 

 

تکمیل سد دالکی از اولویت های وزارت نیرو است

وزیر نیرو گفت: دولت بر ضرورت احداث سد دالکی، شرایط منطقه و نیاز کشاورزان واقف و بر اجرای آن مصمم است و سرعت بخشی در روند اجرای این پروژه از اولویت برنامه های این وزارتخانه است.

تکمیل سد دالکی از اولویت های وزارت نیرو است

 

حمید چیت چیان در بازدید از محل اجرای سد دالکی در دشتستان استان بوشهر افزود: ساخت این سد از مصوبات سفر استانی رئیس جهموری و هیات دولت در سال 93 است که عملیات اجرایی آن همزمان با انجام این سفر در دیماه سال یادشده آغاز شد.
وی یادآور شد: این درحالی است که بدلیل وضعیت منابع مالی ناشی از قیمت و کاهش صادرات نفت امکان تامین اعتبار لازم وجود نداشت و انتظار می رفت که پیمانکار با استفاده از ظرفیت خود کار را پیش ببرد که انجام نشد و نیاز تغییر پیمانکار احساس شد.
وزیر نیرو اظهارداشت:براساس گزارش و پیگیری های مسئولان استان بوشهر و نماینده دشتستان مهرماه امسال تصمیم به واگذاری این پروژه به پیمانکار جدید گرفته شد و با وجود اینکه این فرایند پنج ماه طول می کشید با تدابیر اتخاذ شده روند انتقال سه ماهه انجام شد.
چیت چیان گفت: پیمانکار جدید ساخت سد دالکی تجربه ساخت سدهای بزرگ از جمله سد کرخه را دارد و تعهد کرده که کار را با سرعت انجام دهد.
وی افزود:با گرفتن گزارش های ماهانه و مستمر از مسئولان منابع آب کشور و استان پیگیر کار خواهم بود تا چهار سال آینده این پروژه مهم تکمیل شود.
وزیر نیرو یادآورشد: بحران آب افزون بر ایران حتی بسیاری از کشورهای دیگر را نیر درگیر کرده است برهمین اساس استفاده بهینه و مدیریت منابع آب امری ضروری است.
نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی نیزگفت: دشتستان یک چهارم جمعیت استان بوشهر را در خود جای داده که بخش اعظم معیشت مردم از راه کشاورزی با برخورداری از چهار میلیون اصله نخل تامین می شود.
محمدباقر سعادت افزود: باتوجه به اینکه مردم دشتستان هیچ شغل دیگری ندارند و خشکسالی های طولانی مدت باعث کاهش تولید و کیفیت محصول شده است اگر اعتبار این سد تامین نشود وضعیت بیکاری دو چندان خواهد شد.
استاندار بوشهر نیز گفت: در خصوص کشاورزی و اجرای طرح تحول 16هزار میلیارد ریالی آن در این استان که به تصویب ستاد اقتصاد مقاومتی کشور هم رسیده کاری فراتر از سد دالکی در حال انجام است.
مصطفی سالاری افزود: همت و تاکید دولت بر حمایت از بخش کشاورزی بویژه پروژه احداث سد دالکی است که از طرح های مهم ملی و اولویت دار است.
فرماندار دشتتسان نیز گفت: ساخت سد دالکی از خواسته های بحق و دیرینه مردم این شهرستان است.
ارسال زارع افزود:همت دولت برای احداث سد دالکی کشاورزان را امیدوار کرد اما با توقف روند اجرا باعث نگرانی های بین نخلداران شد که امیدواریم با از سرگیری آن خواسته مردم محقق شود.
عملیات اجرایی ساخت سد خاکی با هسته آسفالتی دالکی در 20کیلومتری شهر دالکی دشتستان بر روی رودخانه دالکی با طول تاج یکهزار و 200 متر و عرض 12متر و 334میلیون مترمکعب حجم آب تنظیمی و 148متر مکعب حجم مفید مخزن در سال 93 توسط وزیر نیرو آغاز شد.
تنظیم و کنترل جریان رودخانه دالکی، جلوگیری از هدر رفت سیلابها و کاهش خسارت های ناشی از آن، افزایش اشتغال زایی، توسعه و بهبود کشاورزی، آبیاری 12هزار و 750هکتار از نخلستانها و اراضی زراعی منطقه و تامین آب بیش از دو میلیون اصله نخل وتامین بخشی از آب مورد نیاز صنعت و محیط زیست از دیگر اهداف اجرای این سد است.