سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

تولید 25 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از بزرگترین پالایشگاه کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید 25 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از بزرگترین پالایشگاه کشور

تولید 25 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از بزرگترین پالایشگاه کشور

تولید 25 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از بزرگترین پالایشگاه کشور

روابط عمومی مجتمع گاز پارس جنوبی روز دوشنبه به نقل از محمد مهدی هاشمی افزود: در سال 95 فاز 12 موفق به برداشت 19 میلیارد و 865 میلیون متر مکعب گاز از مخزن مشترک و دریافت پنج میلیارد و 614 میلیون متر مکعب گاز از پالایشگاه پنجم ( فازهای 6 و 7 و 8) پارس جنوبی شد.
وی اضافه کرد: همچنین این پالایشگاه در این مدت بیش 26 میلیون و 33 هزار و 163 بشکه میعانات گازی و 100 هزار تن گوگرد تولید و به مبادی مصرف ارسال کرده که ارزش مجموع محصولات تولیدی این پالایشگاه 55 هزار میلیارد ریال است.
هاشمی یادآورشد: پالایشگاه فاز 12 بزرگترین پالایشگاه گاز شیرین مجتمع گاز پارس جنوبی و کشور است که ظرفیت تولید آن در طراحی روزانه 78 میلیون متر مکعب است و در روزهای زمستان سال گذشته با برنامه‌ریزی مناسب به تولید 83 میلیون متر مکعب در روز نیز دست یافته است.
وی بیان کرد: در آینده‌ای نزدیک این پالایشگاه خوراک پتروشیمی در دست احداث کنگان را نیز تامین خواهد کرد.
فاز 12 پارس جنوبی با هدف برداشت روزانه سه میلیارد فوت مکعب معادل 84 میلیون متر مکعب گاز در اسفند سال 93 با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید که با دستیابی به تولید نهایی آن، 15 درصد به ظرفیت موجود تولید گاز کشور افزوده شد.
فاز ١٢ پارس جنوبی به تنهایی حدود 4 درصد از کل گاز میدان پارس جنوبی و کمی کمتر از یک درصد از کل گاز جهان را در خود جای داده است.