سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

تولید میعانات گازی در پارس جنوبی ۱۶ درصد افزایش یافته است - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید میعانات گازی در پارس جنوبی ۱۶ درصد افزایش یافته است

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان "میزان تولید میعانات گازی در ۹ ماه امسال ۱۶ درصد افزایش یافته است"، گفت: به زودی با تولید ۵میلیون بشکه میعانات گازی در مجتمع گاز پارس جنوبی، به معادل دو برابر تولید شرکت بریتیش پترولیم می‌رسد.

تولید میعانات گازی در پارس جنوبی ۱۶ درصد افزایش یافته است

 

مسعود حسنی در نشست بررسی روند اجرای تولید گاز از مجتمع گازی پارس جنوبی با بیان اینکه این مجتمع نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد اظهار داشت: 5.6 میلیارد دلار درآمد معادل 22 میلیارد تومان حاصل از ارزش اضافه تولید در 9 ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل محقق شده است.
وی با بیان اینکه برداشت از مخزن مشترک میدان گازی پارس جنوبی افزایش یافته است، تصریح کرد: با تلاش متخصصان این مجتمع، تولید گاز در پارس جنوبی در 9 ماه امسال افزایش 20 درصدی داشته و این در حالی است که روند تولید گاز  در این میدان رو به افزایش است.
 مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی، حفاظت از محیط زیست را یکی از مهم‌ترین اهداف در این مجتمع دانست و افزود: برای تحقق اهداف در افق 1404 مجتمع گاز پارس جنوبی در هر 3 ماه، اهداف را پایش و برای رفع اشکالاتی که وجود دارد برنامه‌ریزی و رفع اشکال می‌کند.
حسنی با بیان اینکه مجتمع عظیم گازی پارس جنوبی از سال 82 با تامین 3 درصد از تولید گاز کشور آغاز به کار کرده است، افزود: در حال حاضر 63.7 درصد از تولید گاز کشور در این مجتمع پالایش و تامین می‌شود و این در حالی است که که با تکمیل فازهای در دست اجرا در سال 97  میزان گاز مصرفی از پارس جنوبی به 80 درصد می‌رسد.
وی با بیان اینکه در مجموع 60 درصد از سبد انرژی کشور در مجتمع گاز پارس جنوبی تولید می‌شود، تصریح کرد: در این مجتمع تولید گاز در 9 ماه امسال به  بیش از 109 میلیارد و 496 میلیون متر مکعب گاز  رسیده که فرآورش گاز  نسبت به مدت مشابه سال قبل، 22.7 درصد افزایش داشته است.
وی با بیان میزان تولید میعانات گازی در 9 ماه امسال 16 درصد افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: به زودی  با تولید 5 میلیون بشکه میعانات گازی در مجتمع گاز پارس جنوبی، به معادل دو برابر تولید شرکت بریتیش پترولیم می‌رسد.
حسنی با اشاره به افزایش تولیدات محصولات مختلف از مجتمع گازی پارس جنوبی افزود: در پایان سال 97 با تلاش متخصصان و کارکنان جوان ، برداشت 850 میلیون مترمکعب گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی، 720 میلیون متر مکعب گاز شیرین، 4 میلیون متر مکعب گاز ترش، 2 هزار و 500  تن گوگرد محقق می‌شود.