سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

تندیس باران شگفت انگیز - نمایش محتوای خبر

 

 

تندیس باران شگفت انگیز

تبلور خودباوری و رونق و جهش فناوری رسانه در صداوسیمای مرکز بوشهر

تندیس باران شگفت انگیز

 

برای نخستین بار در کشور به دست متخصصان داخلی صدا و سیمای مرکز بوشهر، فرستنده سیار یک کیلوواتی موج متوسط AM ساخته شد.

سید محمد صفوی مسئول ایستگاه رادیویی شهید مدافع حرم، شهید احمدی جوان(چغادک)، مهندس برق و مخابرات با 22 سال سابقه قعالیت فنی در صداوسیمای مرکز بوشهر، موفق به طراحی و ساخت این فرستنده رادیویی سیار،(رسانه بحران) شد.

وی هدف تز طراحی این دستگاه را برقراری و انتشار صدای رادیو بر روی آنتن باند AM در مواقع اضطراری و بحران و در دسترس ترین رسانه عنوان کرد، که در بحران هایی مانند جنگ، سیل، زلزله و ... می توان صدای AM را بر روی آنتن پخش کرد.

مهندس سید محمد صفوی می گوید: این فرستنده به صورتی طراحی شده است که در صورت از دست دادن زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری ارسال صدای موج متوسط از قبیل فرستنده های ثابت و استدیوی پخش می توان از آن برای برقراری صدای رادیو و پخش آن در یک منطقه استفاده کرد.

وی یکی دگیر از ویژگی های این فرستنده را که به راحتی قابلیت جابجایی دارد، داشتن آنتن سیار برخلاف فرستنده های ثابت دانست.

طراح فرستنده اضافه کرد: صدای ورودی فرستنده بای پخش می تواند یک میز کوچک صدای پرتابل و حضور یک گوینده یا صدای ضبط شده بر روی مموری کارت یا صدای پخش شده از کامپیوتر و یا یک میکروفون ساده باشد.

مهندس صفوی گفت: برای تهیه برق مورد نیاز این فرستنده می توان از یک دستگاه مولد دیزل برق به قدرت دوکیلو وات قابل حمل استفاده کرد و منطقه تحت پوشش نیز دایره ای به شعاع سه کیلومتر است.

وی این طرح خلاقانه را بعد از به شهادت رسیدن سردار مقاومتف شهید حاج قاسم سلیمانی بر حسب نیاز مرکز به لحاظ ویژگی خاص استان بوشهر، برای تاسیسات نفت و گاز و نیروگاه اتمی و احتمال بروز شرایط خاص با سه ماهپژوهش و تحقیق و در دوماه ساخته است.

در هفدهمین اجلاس فناوری رسانه و از میان 112 طرح داخلی و خارج از رسانه ملی، سید محمد صفوی، تندیس برترین طرح و ایده خلاقانه رسانه ملی را کسب کرد.

در این اجلاس و در یک «تندیس باران شگفت انگیز» صدا وسیمای مرکز بوشهر با کسب 5 تندیس، بیشترین تندیس برترین های فنی رسانه ملی را از آن خود کرد.

صدا و سیمای مرکز بوشهر در دوسال پیاپی، تندیس برترین طرح خلاقانه رسانه ملی را برای استان بوشهر به ارمغان آورد.