جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

تفسیر سوره نور آیه 1 - نمایش محتوای خبر

 

 

تفسیر سوره نور آیه 1

دانلود

سم الله الرحمن الرحیم 
  آیه 1 از سوره نور
«بِسْمِ اللَّهِ الرَّ‌حْمَنِ الرَّ‌حِیمِ ‏* سُورَ‌ةٌ أَنزَلْنَاهَا وَ فَرَ‌ضْنَاهَا وَأَنزَلْنَا فِیهَا آیَاتٍ بَیِّنَاتٍ لَّعَلَّکُمْ تَذَکَّرُ‌ونَ»
ترجمه این آیه چنین است:
به نام خداوند بخشنده مهربان ، «این سوره‌ای است که آن را فرو فرستادیم، و [عمل به احکام] آن را واجب کردیم و در آن آیاتی روشن نازل کردیم، شاید شما متذکر شوید.»
سوره نور شصت و چهار آیه دارد و در مدینه نازل شده است. نام گذاری این سوره به «نور» به خاطر آیه سی و پنج آن است که در آن خداوند را به عنوان نور آسمانها و زمین معرفی کرده است. نیمه اول این سوره تا آیه نور ( آیه 35)، مؤمنان را به ازدواج، تشکیل خانواده، رعایت عفت و پاکدامنی، دوری از روابط نامشروع و مسائلی از این دست سفارش می‌کند. نیمه دوم نیز به تبیین معارف دینی درباره شناخت خداوند، پیروی از پیامبران الهی، تشکیل حکومت صالحان، برخی از مسائل خانوادگی و غیره می‌پردازد. با آنکه همه آیات و سوره‌های قرآن از جانب خداوند نازل شده است، اما یادآوری آن در آغاز این سوره، بیانگر اهمیت آیات و مطالبی است که در این سوره آمده است که بخشی از آن مربوط به حقایق ناب توحیدی ، و بخشی مربوط به احکام مردان و زنان مؤمن در روابط خانوادگی و اجتماعی است. طبیعی است که تثبیت و تقویت ایمان به خدا، زمینه کاهش رفتارهای انحرافی را در سطح جامعه فراهم می کند و موجب اصلاح امور زندگی می‌شود.
از این آیه می‌آموزیم که:
1- قرآن کریم، کتاب قانون مسلمانان است و پیروی از احکام و دستورات آن الزامی و واجب است.
2- معارف قرآن، پرده‌های غفلت را کنار می‌زند و آنچه را در عقل و فطرت آدمی ریشه دارد، به او یادآور می‌شود.