سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

تعزیه اربعین دلدادگان حسینی در استان بوشهر‌ - نمایش محتوای خبر

 

 

تعزیه اربعین دلدادگان حسینی در استان بوشهر‌

برگزاری مراسم تعزیه در ایام ماه محرم و صفر یکی از برنامه‌های مهم دلدادگان حسینی است که در نقاط مختلف استان بوشهر به ویژه در اربعین حسینی برگزار می‌شود

تعزیه اربعین دلدادگان حسینی در استان بوشهر‌

تعزیه‌خوانی و اجرای نمایش‌هایی از واقعه عاشورا و اربعین حسینی یکی از برنامه‌های مهم مردم  ولایت‌مدار بوشهری است.

هنرمندان بوشهری در کنار برگزاری مراسم سوگواری و عزاداری شهادت سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) برگزاری تعزیه‌خوانی  مورد توجه قرار  می‌دهند بگونه‌ای که در ایام ماه محرم و صفر  مصیبت‌هایی که بر ائمه اطهار(ع) وارد شده و حماسه‌های  قیام عاشورا و اسرای دشت کربلا در قالب تعزیه در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

استان بوشهر دربرگزاری آیین تعزیه خوانی جایگاه ویژه و مهمی دارد بگونه‌ای که تعزیه خوانی این دیار به بیش از دو قرن می‌دانند.

آیین تعزیه خوانی استان بوشهر جایگاه ویژه و مهمی دارد

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی استان بوشهر در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با بیان اینکه همواره هنر تعزیه خوانی در کنار فرهنگ عاشورا بوده اظهار داشت: تعزیه خوانی قدمتی به بلندی تاریخ عاشورا دارد و از زمان حادثه عاشورا تاکنون همواره تعزیه خوانی به ترویج فرهنگ و بررسی ابعاد حادثه عاشورا پرداخته است.

نوشادی نوشادی تعزیه‌خوانی در استان بوشهر یکی از برنامه‌های دهه نخست ماه محرم و دهه آخر ماه صفر دانست و خاطر نشان کرد: یکی از برنامه‌های عزاداران حسینی تعزیه‌خوانی است که هنرمندان ارادتمند خاندان نبوت برای انتقال فرهنگ عاشورای حسینی به نسل نوجوان و جوان در جای جای این استان برگزار می‌کنند.

وی به تصویر کشیدن قیام عاشورا و اربعین حسینی را از ویژگی‌های تعزیه خوانی در استان بوشهر دانست و تصریح کرد: در دهه نخست محرم در مراسم تعزیه نحوه به شهادت رسیدن یاران شاخص امام حسین (ع) و در روز عاشورا نحوه به شهادت رسیدن امام حسین (ع) و یاران با وفایش و در اربعین حسینی خطبه خوانی امام سجاد(ع) و زینب کبری(س) به نمایش در می‌آید.

در مراسم تعزیه جان‌ها را روانه کربلا می‌کند

در مراسم تعزیه نوای چاووشی و صدای طبل‌ها، مرثیه‌ای که قلب‌ها را به لرزه درآورده و جان‌ها را روانه کربلا می‌کند.

ناب‌ترین و کامل‌ترین نوع نمایش برای بازگو کردن قیام عاشورای حسینی شبیه‌خوانی یا تعزیه است که قدمتی بیش از 2 قرن در استان بوشهر دارد.

پیشکسوت هنر تعزیه بوشهر در گفت‌وگو با بیان اینکه مراسم تعزیه خوانی اربعین نقش مهمی در تبین قیام عاشورا دارد تصریح کرد: هنرمندان  در تعزیه اربعین حسینی وقایع پس از شهادت امام حسین(ع)  اجرا کردند که سوزاندن خیمه‌گاه اهل بیت(ع‌) آغازین برنامه این تعزیه است.

حسین درایتی خاطر نشان کرد: تعزیه‌خوانی در روز اربعین پس از سوزندان خیمه‌گاه اهل‌بیت و به اسارت کشیدن اهل‌بیت امام حسین علیه‌السلام کاروان راهی کوفه می‌شوند که خطبه حضرت زینب و امام سجاد(ع) در کوفه دیگر برنامه این تعزیه‌خوانی است.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین مقطع  تعزیه‌خوانی دراربعین حسینی وقایع کاخ یزید اجرا  است گفت: اجرای خطبه حضرت زینب(س‌) و امام سجاد(ع‌) مهم‌ترین رویداد این بخش تعزیه‌خوانی است که پایان بخش این تعزیه خوانی بازگشت کاروان اهل بیت(ع) به کربلا برای زیارت اربعین است.

در اربعین حسینی نیز در بیش از 50 نقطه استان بوشهر مراسم تعزیه‌خوانی اجرا شد

در این آیین هنرمندان بوشهری با اجرای جالب و زیبا گوشه‌هایی از خطبه خوانی امام سجاد علیه السلام در شام و خطبه حضرت زینب(س) در مجلس یزید به تصویر می‌کشیدند.

احیای آیین تعزیه‌خوانی به عنوان یک نماد ارزشمند ایرانی اسلامی برای انتقال پیام آزادگی و ایثارگری حضرت اباعبدلله الحسین(ع) نقش مهمی دارد.