سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

تخصیص ۴۶۵ میلیون تومان برای طرح‌های فرهنگی دشتی - نمایش محتوای خبر

 

 

تخصیص ۴۶۵ میلیون تومان برای طرح‌های فرهنگی دشتی

حضور هنرمندان بوشهری در فدراسیون بین‌المللی عکاسی‌

تخصیص ۴۶۵ میلیون تومان برای طرح‌های فرهنگی دشتی

به مناسبت گرامیداشت هفته دولت نمایشگاه ویترای (نقاشی روی شیشه ) با عنوان 'بال های شیشه‌ای' در نگارخانه افتخاری گناوه باحضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گشایش یافت.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناوه در این آیین اظهار داشت: این نمایشگاه توسط مهین تردست استاد و هنرمند زبردست این شهرستان دایر شده است.

علیرضا سبحانی افزود: حدود 40 اثر این هنرمند در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

مسئول برگزاری این نمایشگاه گفت: نقاشی ویترای تکنیکی در هنر است که روی شیشه با رنگ و خمیر انجام می‌شود.

 افتتاح سالن کنفرانس فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج

آیین افتتاح سالن کنفرانس فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج با حضور فرماندار دشتی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر و مسئولان شهرستان دشتی در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، در آیین افتتاح این سالن کنفرانس، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی اظهار داشت: سالن کنفرانس فرهنگسرای خورموج از محل اعتبارات استانی با اعتبار 70 میلیون تومان با ظرفیت 50 نفر در 120 متر زیربنا ساخته شده که برای کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حمید زارعی افزود: این ساختمان بهترین نمونه در اجرای اقتصاد مقاومتی است که با طراحی علمی از یک فضای محدود بهترین استفاده شده است.

وی تاکیدکرد: از شهرداری ها توقع می‌رود از وجود هنرمندان طراح و خلاق دشتی استفاده بهتری در مبلمان شهری صورت گیرد.

تخصیص 465 میلیون تومان اعتبار برای تکمیل زیرساخت‌های فرهنگی دشتی
 
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، غلامرضا مهرجو  در آیین افتتاح سالن کنفرانس فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج، نمایشگاه توانمندی‌های بانوان دشتی و نمایشگاه عکس عملکرد یکساله ارشاد اسلامی دشتی اظهار داشت: هفته دولت فرصت مناسبی برای تبیین و تشریح دستاورد دولت، کاستی‌ها و برنامه‌های در دست اجرا به مردم است چون مردم ولی نعمت‌های نظام هستند.

فرماندار دشتی بیان  کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سطح کشور شاهد توفیقات نسبی در داخل و خارج کشور هستیم و در سطح شهرستان نیز به تبع فضای عمومی کشور شاهد اقدامات خوبی هستیم که رضایت افکار عمومی موید این مسئله است.

مهرجو افزود: در کنار توجه به تکمیل پروژه های عمرانی از فرهنگ نیز غافل نبوده‌ایم و سال گذشته 5 میلیارد به بخش فرهنگ اختصاص دادیم و امسال نیز 465 میلیون تومان برای تکمیل زیرساخت های فرهنگی دشتی اختصاص یافته است.

فعالیت های فرهنگی زیربنای تمام فعالیت های جامعه است

مدیر‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: فعالیت های فرهنگی زیربنای تمام فعالیت های جامعه است و اگر یک جامعه از لحاظ فرهنگی رشد کند، سایر فعالیت‌های جامعه نیز رشد می‌کند.

حمیده ماحوزی در آیین افتتاح سالن کنفرانس فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج، نمایشگاه توانمندی‌های بانوان دشتی و نمایشگاه عکس عملکرد یکساله ارشاد اسلامی دشتی اظهار داشت: شهرستان دشتی همیشه به عنوان یکی از بخش‌های مهم فرهنگی استان مدنظر بوده و پرورش دهنده افراد بسیاری در حوزه فرهنگ و ادب فارسی و هنر بوده است.

وی بیان کرد: نشان دادن تلاش‌های یک ساله جای تقدیر دارد و این نشان می‌دهد دولت با تمام نداشته‌ها و مشکلات و مسائلی که در پیش داشته، الحمدالله امروز سربلند است و بسیاری از مشکلات در مدت کم حل شده  و این چیزی نیست جزء پایداری ملت ایران که در شرایط سخت دست به دست هم می‌دهند تا بر مشکلات فائق بیایند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر افزود: زمانی که این دولت کار خود را شروع کرد با بدهی‌های فراوان و با نگاه‌های متفاوت از کشورهای جهان نسبت به ایران روبرو بود و امروزه بسیاری از این مشکلات حل شده است.

ماحوزی تاکید کرد: در مجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر با توجه به جمعیت استان می‌دیدیم از لحاظ هنری و فرهنگی خیلی عقب افتاده‌ایم و نه اینکه در گذشته  کارهایی صورت نگرفته بود بلکه برنامه ریزی صحیحی در این زمینه صورت نگرفته بود.

وی خاطر نشان کرد:  همه دستگاه های فرهنگی در کنار همدیگر مکمل اجرای برنامه‌های فرهنگی هستند و امیدواریم با همدلی، همراهی و هم زبانی اجرای برنامه‌های فرهنگی  بیش از پیش در شهرستان و استان نمود پیدا کند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر  تصریح کرد: مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی با همکاری فرماندار برنامه‌های خوبی در این شهرستان اجرا کرده و از فرماندار انتظار داریم اعتبارات فرهنگی دشتی را افزایش دهند چرا که سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگی می‌تواند زیرساختی برای رشد جامعه باشد.

گشایش نمایشگاه توانمندی‌های بانوان شهرستان دشتی

 نمایشگاه توانمندی‌های بانوان شهرستان دشتی با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، فرماندار دشتی و دیگر مسئولان شهرستان در نگارخانه فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج گشایش یافت.

در آیین گشایش این نمایشگاه سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی گفت: نمایشگاه توانمندی‌های بانوان دشتی صنایع دستی، معرق کاری، چرم دوزی، روبان دوزی، شمع سازی، گل کریستال، گلیم بافی، هنرهای تجسمی، نقاشی و عکس را شامل می‌شود.

حمید زارعی افزود: این نمایشگاه تا دهم شهریور برپا است و علاقمندان می‌توانند صبح ها و عصرها برای بازدید به فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه تعداد 250 اثر تجسمی شامل کاردستی، نقاشی روی سنگ و دور ریختنی ها، سفال گری، نقاشی رنگ روغن، تصویرگری کتاب روی کنده درخت، عروسک سازی، گل سازی از دختران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خورموج ارائه شده است.

زارعی افزود: هم چنین تعداد 25 تابلو عکس و نقاشی از هنرمندان بانوی انجمن هنرهای تجسمی و عکس، 90 تابلو روبان دوزی، معرق، گل سازی، کیف دوزی، چرم دوزی از لیلا ناظری زاده و شاگردان وی از گالری هنر آذین و 15 تخته گلیم از شرکت هنروران پارس نیز در این نمایشگاه قرار دارد.

ساختمان انجمن فیلم و عکس فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج افتتاح شد

آیین افتتاح ساختمان انجمن فیلم و عکس فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر ، فرماندار دشتی و دیگر مسئولان این شهرستان در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزار شد.

در آیین افتتاح این ساختمان، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی گفت: انجمن سینمای دشتی امسال مجوز فعالیت آن صادر شد و امروز شاهد افتتاح رسمی این دفتر هستیم.

حمید زارعی افزود: ساختمان انجمن فیلم و عکس که در حال تبدیل به انجمن سینمای جوان است و به زودی فعالیت آن در این قالب آغاز می‌شود در 80 متر زیر بنا آماده و در اختیار هنرمندان عکاس و فیلم‌ساز قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: برای فعالیت های این انجمن و آماده کردن ساختمان آن معادل 30 میلیون تومان تجهیزات خریداری شده و اتاق آتلیه، تدوین، کلاس و دفتر را در بر می‌گیرد.

حضور هنرمندان بوشهری در فدراسیون بین المللی عکاسی (فیاپ)

علی سامعی نماینده فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی و سعید عرب زاده مدرس عکاسی انجمن سینمای جوانان استان بوشهر در کنگره فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی (فیاپ) در کره جنوبی حضور یافتند.

فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی (فیاپ) هر دو سال یکبار برگزار می‌شود و امسال سی و سومین کنگره آن از 22آگوست به مدت هفت روز کره جنوبی میزبان 400 عکاس از 87 کشور است.

فیاپ تنها سازمان عکاسی است که از طرف یونسکو به رسمیت شناخته شده است و در سراسر جهان بیش از یک‌ میلیون عضو دارد.

بررسی شعر هجایی در کارگاه شعر جوان حوزه هنری بوشهر

غلامرضا ابراهیمی منتقد ادبی و مدرس دربررسی شعر هجایی" در کارگاه شعر جوان حوزه هنری بوشهر، محفل را با شعری هجایی از مجموعه جدیدالانتشار علیرضا عمرانی" شاعر بوشهری "  آغاز کرد.‏

وی در آغاز به معرفی مجموعه(در لای روزنامه ها چیزی نیست) پرداخت و گفت:‏ این مجموعه دومین کتاب شعر علیرضا عمرانی شاعر ، روزنامه نگار و منتقد بوشهری است,که به که توسط نشر شاملو چاپ می‌شود و حدود 70 شعر نیمایی، سپید ، سه گانی ، رباعی و نیز اشعار هجایی سروده وی را در بر دارد.‏

ابراهیمی افزود: شعر هجایی یکی از قالب‌های غنی، پرانرژی و  رایج شعر" کردی" است که ریشه در اصالت زبان باستان ،پهلوی و اوستایی دارد و زبان کرد نیز منشعب از همین زبان‌هاست. ‏

در فصل دوم کارگاه شعر جوان، به نقد و بررسی مفصل چند شعر سپید از فریبا درویشی و زینب یوسفی و نیز سه هایکو از لیلا ناظرزاده - بانوی‌های خوش آتیه شعر بوشهر پرداخته شد.‏
‏ ‏

مجری گری در " کارگاه فن بیان " حوزه هنری استان بوشهر ‏

یازدهمین کارگاه فن بیان با موضوع اجرا در سالن استاد دهقانی حوزه هنری بوشهر با حضور مهمان کارگاه سعید نوذری از مجریان برجسته استان برگزار شد.  ‏

مسئول این کارگاه، پیرامون اهمیت  برگزاری کارگاه و فن بیان مطالبی بیان کرد.

در ابتدای این کارگاه هنرجویان بصورت انفرادی و در مدت زمان مشخص هر کدام در مورد مناسبتی خاص کارگاهی خود را اجرا کردند .‏

پس از آن سعید نوذری اجرای هنرجویان را مورد نقد و بررسی قرار داد و افزود:یک مجری موفق در گام نخست باید اطلاعات و دایره کلمات وسیعی داشته باشد.‏

‏وی ضمن اشاره به ویژگی‌هایی  همچون داشتن انرژی و صدای پر قدرت برای اجرا گفت: مجری باید زیرکانه و با در نظر گرفتن شرایط بهترین مکان را برای ایستادن و یا حرکت بر روی صحنه انتخاب کند.‏

نوذری افزود: مجری باید به هنرهای مختلفی آراسته باشد و در تمام مدت اجرا با مدیریت بر حرکات و زبان بدن بتواند ارتباط خود را با مخاطب حفظ کند.‏

اکران فیلم مستند شکاف عمیق در حوزه هنری استان بوشهر

کانون فیلم حوزه هنری بوشهر با اکران فیلم مستند شکاف عمیق به کارگردانی یان آرتوس برتراند به کار خود ادامه داد.‏

این مستند 2 ساعته که محصول سال 2009 است و در بیش از 56 کشور جهان فیلمبرداری شده، تاریخ پیدایش کره زمین و روند پیدایش گیاهان و موجودات تا انقلاب کشاورزی و توسعه صنعتی را دنبال می کند . ‏

پس از اکران فیلم انصاری مسئول واحد فیلم حوزه عنوان کرد : فیلم به واسطه  پلان‌های درخشان و فیلمبرداری چشم نواز توانسته موضوعات علمی را در قالبی همه فهم عرضه کند.

وی ضمن اشاره به اینکه در تمامی این آسیب هایی که کره زمین را از شکل طبیعی خارج کرده و لطماتی که انسان به این سیاره زده همه و همه نتایج آن به خود باز می‌گردد گفت :  فیلم با ریتم خوب و تصاویر چشم انداز و موسیقی عجین شده با محتوای تصاویر همزمان هم وجه لذت بخش از دیدن این تصاویر (زمین به مثابه بهشت) ایجاد می‌کند و هم وجه هشدار دهنده زمبن به مانند ( یک بمب آماده انفجار ) است. ‏