جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

تخصیص ۳۲ میلیارد تومان برای خرید تضمینی آب در استان بوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

تخصیص ۳۲ میلیارد تومان برای خرید تضمینی آب در استان بوشهر

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر از تخصیص ۳۲ میلیارد تومان برای خرید تضمینی آب در استان بوشهر خبر داد.

تخصیص ۳۲ میلیارد تومان برای خرید تضمینی آب در استان بوشهر

 

شاپور رجایی در نشست با مدیران دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر، به تبیین نقش این صنعت در ارتقاء سطح فرهنگی جامعه و استان به استناد منویات رهبر انقلاب اشاره کرد و اظهار داشت: مسئله بسیار مهم در اقتصاد مقاومتی، مدیریت مصرف است، بنابراین مصرف باید مدیریت شود و لازمه آن نیز فرهنگ‌سازی است.
وی با اشاره به بحران کم‌آبی در استان بوشهر افزود: 86.6 درصد آب استان بوشهر در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که بیشتر این مقدار نیز به‌هدر رفته و تلف می‌شود.
مدیر‌عامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با اشاره به بحران شدید آب در این استان خاطرنشان کرد: در یکسال آبی اخیر در دشت‌هایی  نظیر طلحه و فاریاب، بوشکان، دهرود و تنگ ارم، جم و ریز، باغان و دشت پلنگ بیش از 2 متر سطح ایستابی آبهای زیر زمینی افت داشته است.
رجایی با بیان اینکه خشکسالی نه تنها بر منابع آب زیر زمینی بر منابع آب سطحی استان نیز سایه افکنده است گفت: این مهم سبب شده رودخانه‌های استان بوشهر در 10 سال گذشته نسبت به میانگین دراز مدت با کاهش ورودی مواجه شده‌اند و استان هم از لحاظ منابع آب سطحی و زیر زمینی در وضعیت بحران شدید قرار گرفته است.
وی به مهمترین عوامل ایجاد بحران در منابع آب اشاره کرد و افزود: تعرض به قانون و نادیده انگاشتن قانون و حاکمیت، وقوع پدیده خشکسالی و نداشتن برنامه مدیریت ریسک، پایین‌بودن بهره‌وری و راندمان پایین مصرف در بخش کشاورزی و عدم آمایش سرزمین و به موازات آن عدم الگوی کشت دشت‌ها از مهمترین مواردی است که به شدت این بحران در استان بوشهر دامن زده است.
مدیر‌عامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر بالابودن سرانه‌های آب مصرفی در بخش شرب، عدم بازیافت و بازچرخانی پساب، حفر چاه‌های غیر‌مجاز، اضافه برداشت‌های غیر مجاز و نیز وجود مقدار زیادی از انشعابات غیر مجاز آب شرب شهری و روستایی استان از دیگر مواردی است که بحران کم آبی در استان بوشهر افزایش داده است.
رجائی به ارتقا بهره وری مصرف آب کشاورزی و تشریح مولفه‌های آن اشاره کرد و افزود: بهره‌وری از دیدگاه فیزیکی، مالی و اشتغال، باید مورد ارزیابی قرار گیرد و تنها با این اقدام و عمل می‌توان برآیند آن‌ها، یعنی ارتقا مصرف آب کشاورزی را مثبت ارزیابی کرد.
وی استفاده از سامانه‌های آبیاری، تدوین و ابلاغ و رعایت الگوی کشت، اصلاح شیوه آبیاری نخیلات و طرح الگوی اقتصاد مقاومتی نخیلات دشتستان را از مهمترین برنامه‌های عملیاتی دستگاه متبوع خود و دیگر دستگاه‌های مرتبط دانست که می‌توان با اقدام اساسی، برای برطرف ساختن این مشکلات و به حداقل رساندن آن‌ها گام‌های موثری برداشت.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با بیان اینکه براساس آمار 40 درصد مشترکان استان بوشهر جزو مشترکان پرمصرف هستند افزود: برای بهبود میزان مصرف از سوی مشترکان اجرای طرح‌های فرهنگی امر مهم و ضروری است.
رجایی از افزایش سرانه مصرف آب در استان بوشهر خبرداد و تصریح کرد: با تمام کمبودهایی که در بخش آب وجود داشت سال قبل 117میلیون مترمکعب آب در استان تولید و سرانه هر نفر به جای 185 لیتر به 285 لیتر آب افزایش یافت.
وی راه اندازی آب شیرین کن در استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه آب شیرین‌کن کنگان راه‌اندازی شده گفت: تا مهرماه آب شیرین‌کن بوشهر نیز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که می‌تواند بخشی از نیاز این استان برطرف کند.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با بیان اینکه چهار سایت آب شیرین کن دربوشهر، نوار ساحلی تنگستان، عسلویه و جم در دستور کاراست افزود: سه مورد آخر در مرحله انجام تشریفات مناقصه، انتخاب پیمانکار و سرمایه گذارقرار دارند.
رجایی با بیان اینکه امسال بابت خرید تضمینی 5.4 میلیون مترمکعب آب آب شیرین کن باید 32 میلیارد تومان پرداخت شود گفت: با افزایش ظرفیت‌های پیش بینی شده در سال آینده، 50 میلیارد تومان و در سال 97، 100میلیارد تومان باید پرداخت شود که از لحاظ اقتصادی بار مالی سنگینی براعتبارات هزینه‌ای دولت تحمیل می‌شود.
وی تصریح کرد: در این شرایط هیچ اضافه تولیدی مشکل کم آبی استان را حل نمی‌کند و تنها راهکار موجود و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب مدیریت مصرف است.