سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

تجهیز یک چهارم مزارع آبی استان بوشهر به روش نوین آبیاری - نمایش محتوای خبر

 

 

تجهیز یک چهارم مزارع آبی استان بوشهر به روش نوین آبیاری

مدیرآب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: از ۱۰۰ هزار هکتار مزارع آبی استان بوشهر یک‌چهارم آن به میزان ۲۵ هزار هکتار به روش نوین آبیاری مجهز است.

تجهیز یک چهارم مزارع آبی استان بوشهر به روش نوین آبیاری

 

 منصور نوذری در نشست بررسی روند اجرای طرح‌های نوین آبیاری در نخلستان‌های دشتستان با بیان اینکه 25 هزار هکتار اراضی کشاورزی آبی استان بوشهر به روش نوین آبیاری مجهز شد اظهار داشت: هم اکنون 75 درصد زمین‌های کشاورزی آبی استان بوشهر به روش سنتی آبیاری می‌شود و این در حالی است که از 100 هزار هکتار اراضی کشاورزی آبی استان بوشهر 25 درصد این اراضی به سامانه آبیاری تحت فشار مجهز شده است.
وی با بیان اینکه اراضی کشاورزی آبی استان بوشهر بوسیله  13 هزار حلقه چاه  آبیاری می‌شود گفت: نخیلات به سبب اینکه به صورت سنتی آبیاری می‌شوند بیشترین مصرف آب در میان دیگر محصولات کشاورزی دارند.
وی با اشاره به اینکه 33 هزار هکتار نخلستان با 6 میلیون اصله نخل در استان بوشهر وجود دارد از اجرای طرح آبیاری نوین در این اراضی خبرداد و افزود: امکان تجهیز 10 هزار هکتار از نخلستان‌های دشتستان به روش آبیاری قطره‌ای فراهم شده است.
مدیرآب وخاک سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به تدوین طرح آبیاری تحت فاشار در اراضی نخلستانی دشتستان افزود: طرح آبیاری قطره‌ای در 170 هکتار از اراضی نخلستانی آب‌پخش دشتستان اجرایی شده و این در حالی است که طرح مطالعاتی آبیاری نوین در 2400 هکتار نخلستان‌های دشتستان تکمیل شده است.
نوذری با بیان اینکه طرح آبیاری تحت فشار در 16 هزار هکتار اراضی نخلستانی دشتستان اجرا می‌شود خاطر نشان کرد: در روش سنتی در هر هکتار نخلستان 20 هزار متر مکعب آب مصرف می‌شود که در آبیاری تحت فشار مصرف آب در هر هکتار 8 هزار  متر مکعب کاهش می‌یابد.
نوذری افزود: روش آبیاری نوین در اراضی نخلستانی با مشارکت جهاد کشاورزی اجرا می‌شود