سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰

بیماری تب برفکی در بوشهر تحت کنترل است - نمایش محتوای خبر

 

 

بیماری تب برفکی در بوشهر تحت کنترل است

بیماری تب برفکی در بوشهر تحت کنترل است

بیماری تب برفکی در بوشهر تحت کنترل است

 

مدیرکل دامپزشکی استان گفت: از اواخر آذر تا یک ماه پیش، 91 راس دام به علت تب برفکی از بین رفتند اما از آن زمان تا کنون موردی از تلفات دام‌ها نداشته‌ایم و علائم این بیماری هم کمتر شده که این موضوع نشان می‌دهد بیماری تحت کنترل است.

آقای بحرانی علت گسترش این بیماری در استان بوشهر را  ورود دام آلوده از استان‌های همسایه و جابه‌جا شدن دام‌های آلوده در استان بوشهر، افزود: بی توجهی دامداران به قرنطینه کردن دام ورودی به استان باعث شد دام آلوده به استان وارد شود و این بیماری گسترش یابد.

وی ادامه داد:  33 کانون بیماری در استان شناسایی شده بود که به محض شناسایی واکسینه دام ها شروع شد.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر گفت: واکسینه شدن دام‌ها علیه تب برفکی هر سال انجام می‌گیرد و مانند همیشه و پیش از شیوع این بیماری واکسینه کردن دام‌ها را آغاز کرده بودیم.

مدیرکل دامپزشکی استان با اشاره به این‌که کمبود واکسن تب برفکی مانند دیگر نقاط کشور در این استان هم وجود دارد، افزود:  به علت این‌که بیماری فعلا تحت کنترل است این کمبود مشکل خاصی ایجاد نکرده است.

تب برفکی بیماری ویروسی است که دام بر اثر آن تاول‌های سفید رنگ روی دهان و داخل دهانش می‌زند و سپس به علت نقص در ایمنی و گوارش بدنش ضعیف می‌شود. این بیماری اگر به موقع تشخیص داده شود با آنتی بیوتیک قابل درمان است اما تشخیص دیرهنگام آن موجب ازبین رفتن دام می‌شود.