سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

بیش از 50 درصد لوله‌گذاری نخستین خط دریایی فاز 13پارس جنوبی انجام شد - نمایش محتوای خبر

 

 

بیش از 50 درصد لوله‌گذاری نخستین خط دریایی فاز 13پارس جنوبی انجام شد

بیش از 50 درصد لوله‌گذاری نخستین خط دریایی فاز 13پارس جنوبی انجام شد

بیش از 50 درصد لوله‌گذاری نخستین خط دریایی فاز 13پارس جنوبی انجام شد

روابط‌ عمومی شرکت نفت و گاز پارس روز سه شنبه به نقل پیام معتمد، افزود: این عملیات پس از کشش ساحلی خطوط آ و بی هر کدام به طول سه کیلومتر از خردادماه آغاز که در کیلومتر هفتم خط بی به علت مشکلات فنی پیش‌آمده به مدت یک هفته متوقف شد.
وی اضافه کرد: پس از برطرف کردن همه موانع، انجام بررسی‌های فنی و اخذ تاییدیه از سازندگان تجهیزات شناور، اجرای لوله‌گذاری مجدد آغاز و تا امروز که 50 کیلومتر آن انجام شده، بدون هیچ مشکلی در دست اجراست.
معتمد، با بیان اینکه بالاترین رکورد لوله‌گذاری روزانه در این طرح تاکنون 164 شاخه لوله معادل 2 هزار و 43 متر در روز بوده است، ادامه داد: لوله‌گذاری دریایی حدفاصل سکوی 13بی و پالایشگاه خشکی این طرح به طول 96 کیلومتر توسط شناور اوشنیک 5000 در دست اجراست.
مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، پس از اتمام عملیات خط لوله 32 اینچ اول بین موقعیت 13 بی و پالایشگاه، عملیات لوله‌گذاری خط 18اینچی بین سکوی اصلی بی و سکوی اقماری دی به طول 6 کیلومتر انجام خواهد شد.
معتمد بیان کرد: براساس توافق های صورت‌گرفته و برای کوتاه کردن زمان طرح، بلافاصله بعد از این مرحله عملیات لوله‌گذاری خط دوم اصلی 32 اینچی به طول 88 کیلومتر بین سکوی اصلی آ و پالایشگاه خشکی و نیز خط لوله فرعی 18 اینچی به طول 6 کیلومتر بین موقعیت‌های سکوی اصلی آ و سکوی اقماری سی آغاز می شود.
وی افزود: برای رسیدن به مرحله دریافت گاز از سکو و انتقال آن به پالایشگاه لازم است عملیات تکمیلی دیگری از جمله Free Span، مساحی، مترولوژی، ساخت اسپول‌های خطوط و نصب آن، هایدروتست، تخلیه آب، خشکسازی توسط ازت و غیره انجام گیرد.
وی پیش‌بینی کرد، با نصب و اتمام عملیات آماده‌سازی سکوهای 13 بی و 13 دی و پایان عملیات تکمیل چاه‌های سکوها، راه‌اندازی اولین خط لوله اصلی و اقماری فاز 13 در بهار سال آینده انجام شود که امکان برداشت روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش از فاز 13 پارس‌جنوبی و تصفیه آن در پالایشگاه خشکی را فراهم می‌کند.
طرح توسعه فاز13 پارس جنوبی دارای چهار سکوی دریایی است که از طریق 2خط لوله مجزای 32 اینچ، گاز ترش استخراج شده از 38 حلقه چاه دریایی را به پالایشگاه خشکی واقع در 20 کیلومتری کنگان می‌رساند. این طرح به منظور استخراج 56 میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان پارس‌جنوبی و تولید روزانه 50 میلیون متر‌مکعب گاز شیرین، 2900 تن گاز مایع، 2750 تن اتان، 75 هزار بشکه میعانات گازی و 400 تن گوگرد طراحی شده است.