جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

بوشهر پایتخت کتاب ایران شد - نمایش محتوای خبر

 

 

بوشهر پایتخت کتاب ایران شد

هیات داوران سومین دورۀ طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران، 'بوشهر' را به‌ عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی کرد.

بوشهر پایتخت کتاب ایران شد

 

درمراسم اختتامیۀ انتخاب پایتخت کتاب، پس از بررسی پرونده 103 شهر که داوران مرحلۀ مقدماتی به داوران نهایی معرفی کرده بودند، شهر بوشهر، به‌دلیل برنامه‌های نوآورانه، مشارکت‌جویانه و منسجم و استفاده از ظرفیت‌های صنعتی، فرهنگی و هنری در تدوین برنامه‌های ویژۀ پایتخت کتاب و حمایت از طرح‌های ترویج کتابخوانی، به‌عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی شد.
لوح تقدیر وزرای کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی و لوح تقدیر کمیسیون ملی یونسکو به شهردار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر، اهدا شد. همچنین مبلغ 300میلیون ریال جایزۀ نقدی و یکصد‌ میلیون ریال حوالۀ کتاب به این شهر تعلق گرفت.
سیدمحمد بهشتی، محمود آموزگار، سیدعباس صالحی، علیرضا مختارپور، احمد مسجدجامعی، عباس کرخی و عبدالمهدی مستکین، اعضای هیأت داوران سومین دورۀ طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران بودند.
شهر‌های اصفهان، اِوَز، برازجان، تبریز، تفت، دزفول، دَمَق، زرند، کاشان، رفسنجان، کنگان، شبانکاره، شهرری‌، شهرضا‌، شهرکرد، شیراز‌، لاهیجان‌، ورامین و یزد دیگر شهرهای راه‌یافته به مرحله نهایی بودند.
اهواز و نیشابور در دوره های گذشته به ترتیب پایتخت کتاب معرفی شده بودند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: در آیین پایانی جشنواره پایتخت کتاب و روستاهای برتر دوستدار کتاب، بوشهر به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی شد. 
حمیده ماحوزی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از سال 93 تاکنون ‌تلاش‌های گسترده‌ای برای انتخاب بوشهر به عنوان پایتخت کتاب ایران صورت گرفت و طرح‌ها وبرنامه‌های متعددی در این زمینه اجرایی شد. 
وی یادآور شد: با تلاش های صورت گرفته استان بوشهر در سال 93 مقام سوم کشور را بدست آورد و در سال 94 نیز به عنوان یکی از 2 نامزد اصلی پایتخت کتاب ایران انتخاب شد. 
ماحوزی با اشاره به ظرفیت بالای استان بوشهر در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی بیان کرد: در سال 94 نیز دبیرخانه در استان فعال بود ولی بوشهر با تمام تلاش هایی که صوت گرفت در رتبه دوم پایتخت کتاب ایران قرار گرفت. 
وی افزود: در سال جاری با فعال تر شدن دبیرخانه نهادها و سازمان‌ها و ادارات مختلف برای دستیابی به اهداف مورد نظر یاری رسان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شدند و اجرایی شدن برنامه های سال 93 و 94 گام‌های اساسی در زمینه انتخاب بوشهر به عنوان پایتخت کتاب برداشته شد. 
ماحوزی با اشاره به اینکه از یکهزار و 500 باشگاه کتاب در کشور، 510 باشگاه در بوشهر و خورموج است، گفت: با اجرا شدن 90 درصد از برنامه های پیش بینی شده امسال بوشهر به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی شد.