جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

بوشهر میزبان نخستین منطقه مرجع پایش وضعیت پلنگ ایرانی - نمایش محتوای خبر

 

 

بوشهر میزبان نخستین منطقه مرجع پایش وضعیت پلنگ ایرانی

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر از تعیین بوشهر به‌عنوان نخستین منطقه مرجع در راستای اجرای برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی خبر داد.

بوشهر میزبان نخستین منطقه مرجع پایش وضعیت پلنگ ایرانی

 

 حسین دلشب در مراسم پرداخت خسارات بیمه‌ای تحت پوشش بیمه پلنگ ایرانی در استان بوشهر، با اشاره به اینکه بوشهر دارای ظرفیت بالایی در حوزه حیات وحش است، اظهار داشت: این استان با داشتن قابلیت‌های مهم زیستی مناطق بکری برای زیست حیات وحش دارد که برنامه‌های مهمی برای حفاظت از این جانوران تدوین شده است.
وی با اشاره به اینکه برنامه‌ای تحت عنوان برنامه پایلوت پایش و حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی در دشتستان اجرا شد گفت: این برنامه از آبان سال گذشته با پیگیری اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بر پایه خواست و علاقمندی جامعه محلی بخش ارم شهرستان دشتستان از طریق موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی اجرایی شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر محورهای اصلی پایش و حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی در دشتستان را شامل تحقیقات، پایش، برنامه‌های اجتماع‌محور، آموزش و توانمندسازی و اطلاع رسانی با رویکرد تبادل تجارب و درسهای آموخته دانست.
دلشب با بیان اینکه اقدامات مهم و موثری برای ایجاد ساختار پایش مشارکتی در حفاظت از پلنگ ایرانی در دشتستان تشکیل شده خاطر‌نشان کرد: اقداماتی چون دوربین‌گذاری نظام‌مند، برگزاری کارگاه هم‌اندیشی حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی، آموزش و توانمند سازی افراد محلی در راستای اهداف برنامه، ایجاد ساختار پایش مشارکتی وضعیت پلنگ، گونه‌های طعمه و زیستگاه آن برای نخستین بار در کشور در یکی از مناطق آزاد شهرستان دشتستان، اجرایی شده  است،
وی با بیان اینکه این طرح با مشارکت جامعه بومی این منطقه همچنان ادامه دارد گفت: شناسایی عوامل تهدید، راهکارها و اولویت‌های حفاظتی تاکنون و طی فاز نخست این برنامه صورت گرفته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به تعیین نخستین منطقه مرجع برای پایش وضعیت پلنگ در این استان افزود: بوشهر به عنوان نخستین منطقه مرجع در راستای اجرای برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی، تعیین شده است