جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

بوشهر سرزمین نخل‌های سرافراز و دریای خروشان خلیج فارس - نمایش محتوای خبر

 

 

بوشهر سرزمین نخل‌های سرافراز و دریای خروشان خلیج فارس

بوشهر سرزمین نخل‌های سرافراز و دریای خروشان خلیج فارس

استان بوشهر با قرار گرفتن در کناره آب‌های نیلگون خلیج فارس و داشتن مواهب و جاذبه‌های طبیعی ظرفیت مهمی برای گردشگران فراهم کرده است.

سواحل زیبا، نخلستان‌های سرسبز، بناها و آثار تاریخی، بندر تاریخی سیراف، بافت تاریخی بوشهر، صنایع دستی، بازارهای ملوانی، طبیعت سرسبز و ده‌ها نقاط دیدنی دیگر بخش‌هایی از جاذبه‌های گردشگری استان بوشهر است.

بناهای تاریخی و قدیمی بسیاری در استان بوشهر مستقر است که این مهم سبب رونق جهانگردی  و گردشگری در این استان زیبا شده است.

استان بوشهر افزون بر جاذبه‌های طبیعی به سبب دارا بودن پیشینه تاریخی و سابقه کهن فرهنگی دارای اماکن تاریخی، مذهبی و فرهنگی با ارزشی است که از قابلیت‌های تاریخی و معماری این منطقه حکایت دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوشهر در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با بیان اینکه آثار ابنیه تاریخی استان بوشهر مربوط به زمان‌های مختلف تاریخی است اظهار داشت: آثار و ابنیه تاریخی استان بوشهر با قدمتی از 200 سال تا  4 هزار سال در استان بوشهر کشف شده است.

ناصر امیرزاده با بیان اینکه این استان در حوزه ابنیه تاریخی دارای جایگاه ویژه‌ای است تصریح کرد: آثار تاریخی استان بوشهر با بیش از 4 هزار سال در منطقه سیراف نشان از جایگاه تاریخی استان بوشهر است.

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از 300‌ اثر تاریخی استان بوشهر در فهرست آثار ملی ثبت شده است، گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده برخی از آثار ابنیه تاریخی استان در نوبت ثبت قرار دارد که با پیگیری‌های انجام شده امسال بخشی از این آثار به ثبت  آثار ملی رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان بوشهر بافت تاریخی بوشهر را یکی از مناطق جذاب و دیدنی در شهر بوشهر مورد اشاره قرار داد و افزود:بافت قدیم بوشهربا مساحت بیش از 38 هکتاراز مهمترین نقاط گردشگری استان بوشهر است که با توجه به سبک خاص و منحصر به فرد معماری آن دارای جاذبه‌های بسیاری است.

امیرزاده  بندر تاریخی سیراف با قدمت بیش از 4 هزار سال از دیگر نقاط دیدنی استان بوشهر دانست و خاطرنشان کرد: سیراف آوازه بلندی در تاریخ دارد چرا که تاریخ دریانوردی ایرانیان به این بندر مهم و با ارزش معرفی شده است.

سیراف دارای معماری خاصی است که  در این بندر بین‌المللی پیروان مذاهب گوناگونی همچون: زرتشتیان، مسیحیان، مانویان، یهودیان، بوداییان و اقوامی همچون: رومیان، یونانیان و چینی‌ها در این بندر زندگی می‌کرده‌اند و گورستان‌های بازمانده از پیروان دین‌های گوناگون در این شهر باستان نشانگر این آزادی دینی این بندر ایرانی است.

بندر تاریخی سیراف پررونق ترین بندرکشور بود که روابط تجاری زیادی با روم و یونان در اروپا و ماداگاسکار در آفریقا تا کانتون چین در آسیا در دوره‌های ساسانی و اسلامی داشت.

گردشگری صنعتی در استان بوشهر یکی دیگر از جاذبه‌های این استان است بگونه‌ای که شهرستان‌های کنگان و عسلویه  که میزبان صنایع پارس جنوبی هستند و  ظرفیت مهمی برای گردشگری فراهم کرده است.

صنایع پارس جنوبی در قالب فازهای 24گانه  پالایشگاهی عظمت و اقتدار ایران در تولید گاز و محصولات گازی نشان می‌دهد که هم اینک بیش از 65 درصد گاز مصرفی کشور از پارس جنوبی تامین می‌شود و این در حالی است که با تکمیل فازهای در دست اجرا ظرفیت تولید گاز در این منطقه صنعتی به 80 درصد افزایش می‌یابد.

وجود صنایع عظیم نفت و گاز و پتروشیمی در شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر سبب شده تا این منطقه به عنوان یک ظرفیت مناسب برای توریسم صنعتی محسوب شود و سالانه افراد زیادی برای دیدن این ظرفیت‌ها به استان بوشهر سفر کنند.

علاوه بر این مناطق استان بوشهر از ظرفیت ساحل 900 کیلومتری برخوردار است به گونه‌ای که این سواحل قابلیت‌های مهمی برای اجرای طرح‌های گردشگری فراهم کرده است که می‌توان به دهکده گردشگری بوشهر پرداخت.

در این دهکده 38 هکتاری ضمن ایجاد امکانات تفریحی توریستی و ورزشی امکانات رفاهی و اقامتی ویژه طراحی و اجرایی شده است که این منطقه به عنوان نخستین دهکده گردشگری دریایی ایران معرفی شده است.

 در ایام نوروز امسال گشت‌های دریایی با شناورهای تفریحی در بوشهر رونق می‌گیرد.

بوشهر که در مسیر توسعه گردشگری دریایی و  به قطب  گردشگری دریایی کشور  معرفی شده در ایام تعطیلات نوروزی گشت‌های دریایی با شناورهای تفریحی زمینه بهره‌مندی گردشگران از آبهای خلیج فارس را فراهم می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با بیان اینکه تورهای دریایی و گشت‌‌های تفریحی دریایی در ایام نوروز راه انداری می‌شود افزود: در این عرصه با مشارکت بخش خصوصی امکانات و تجهیزات مهمی برای استفاده گردشگران از موهبت خلیج فارس فراهم شده است.

ناصر امیرزاده بیان کرد: با برنامه‌ریزی مناسبی که از طرف دستگاه‌های اجرایی مرتبط با گردشگری دریایی صورت گرفته انتظار می‌رود بیشتر گردشگران ورودی به استان از گشت‌های دریایی استقبال خوبی داشته باشند.

نخستین خصوصیت بارز بوشهری‌ها، مهمان نوازی است اگر چه مهمان نوازی، شهرت ایرانیان است و نخستین خصیصه شگفت انگیزی که گردشگران خارجی در سفر با ایران با آن روبرو می شوند، اما، این ظرفیت در خطه گرم جنوب با مردم خونگرمش، قابل توجه است.

در سفر به بوشهر ظرفیت‌های گسترده مهمان نوازی بوشهری‌ها به خوبی حس می‌شود که این مهم ظرفیت بسیار مهمی برای حضور گردشگران فراهم کرده است.

وجود نخلستان‌های سرسبز در مناطق مختلف استان بوشهر ظرفیت مهمی برای گردشگری فراهم کرده است به طوری که شهرستان دشتستان با داشتن بیش از 4 میلیون اصله نخل طبیعتی زیبا برای گردشگران فراهم کرده است.

استان بوشهر جنگل‌های حرا فراوانی دارد و به همین سبب در طول سال میزبان پرندگان آبزی بومی و مهاجر است که این منطقه را به عنوان زیستگاه موقتی خود انتخاب می‌کنند.

در نوار ساحلی خلیج همیشه فارس و در جزایر بزرگ و کوچک آن، شاهد تخم گذاری و پرورش پرندگان دریایی هستیم، پرندگانی نظیر پرستوی دریایی کاکلی بزرگ، پرستوی دریایی کاکلی کوچک، و سلیم خرچنگ‌خوار، پرندگانی هستند که در این منطقه به وفور یافت می‌شوند.

در مناطق کوهستانی استان بوشهر  نیز با پوشش گیاهی خاصی از بنه و بادام کوهی  امکانات مهم تفریحی فراهم کرده است که این بخش هم مهم‌ترین ظرفیت تفریح در بخش کوهستان استان بوشهر است.

این استان در بخش‌های ساحلی، دریایی، کوهستانی، تاریخی، بازارهای تجاری و ملوانی، اراضی نخلستانی و صنعت توریسم در منطقه پارس جنوبی دارای ظرفیت مهم گردشگری است که برای همه گردشگران زمینه گردش و تفریح فراهم کرده است.