جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

بهره برداری از طرح کشاورزی سرمایه گذار بخش خصوصی درگناوه در انتظار مجوز برداشت آب - نمایش محتوای خبر

 

 

بهره برداری از طرح کشاورزی سرمایه گذار بخش خصوصی درگناوه در انتظار مجوز برداشت آب

بهره برداری از طرح کشاورزی سرمایه گذار بخش خصوصی درگناوه در انتظار مجوز برداشت آب

بهره برداری از طرح کشاورزی سرمایه گذار بخش خصوصی درگناوه در انتظار مجوز برداشت آب

این طرح عملیاتی شامل مهار و تجمیع آبهای روان سطحی با احداث سدخاکی و تسطیح لیزری زمین های کشاورزی برای نخستین بار درشمال استان بوشهر با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا شده است.
سرمایه گذار این طرح روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: این طرح در مرحله اول باهدف تبدیل بیش از 50 هکتار از زمین های کشاورزی این روستا از دیم به آبی اجرایی شد که نیاز به مجوز پروانه بهره برداری آب به منظور برداشت و استفاده از خدمات را دارد اما باوجود پیگیری یکساله نتیجه ای حاصل نشده است.
مسعود حیاتی که در این طرح پنج میلیارد ریال از سرمایه شخصی خود را هزینه کرده است، گفت: اگر این پول را در بخش های دیگری ازجمله بانک سرمایه گذاری کرده بودم منفعت خوبی نصیبم می شد اما سرمایه ام را دراین طرح که برای منطقه سود و فواید زیادی دارد، خرج کردم.
این کشاورز اظهارکرد: هم اینک 300 هزارمترمکعب آب در این محل ذخیره سازی شده که بدلیل نداشتن مجوز پروانه بهره برداری حق برداشت و استفاده از ارایه خدمات و تسهیلات را ندارم.
وی گفت: صدور پروانه بهره برداری هیج مشکلی برای دولت ایجاد نخواهد کرد و هر تعهدی که نیاز باشد می پذیرم.
حیاتی ادامه داد: احداث سد ذخیره ای و ایجاد کانال های آبیاری و انتقال آب با استفاده از لوله های پلی اتیلن 4 اینچ از محل سد تا مزرعه در این مدت اجرا و نیازهای کودی زمین های تسطیح شده نیز برابر آزمایش های خاک و آب برطرف و زیر کشت گندم آبی رفته است.
وی تغذیه و تقویت سفره های زیرزمینی، مهار سیلاب برای جلوگیری از تخریب، فرسایش و خیزش گردوخاک، استفاده دامداران، زمستان گذرانی پرندگان مهاجر را از عمده مزایای این طرح عنوان کرد و گفت: اشتغال زایی و پیشگیری از مهاجرت روستاییان، فراهم شدن زمینه مناسب برای کشت مکانیزه و تبدیل دیمی به آبی، توسعه و عمران و الگوبرداری کشاورزان علاقه مند به چنین اقدامی از دیگر اهداف این طرح است.
وی اظهارکرد: از این طرح نماینده حوزه انتخابیه و چندتن از مسئولان شهرستان بازدید میدانی داشتند و آن را دارای توجیه اقتصادی بالا دانستند و قول هایی نیز دادند که تاکنون عملی نشد.
رئیس اداره منابع آب گناوه با تائید مراجعه این سرمایه گذار به اخذ صدور پروانه بهره برداری آب، گفت: درخواست این کشاورز پس از بازدید میدانی پارسال به کمیته مدیریت منابع آب در استان ارسال شده است.
کرامت جوکار افزود: باتوجه به اینکه مجوز چنین طرح هایی در حیطه منابع طبیعی و آبخیزداری است و دراین زمینه منابع آب نمی تواند اقدام کند اما برای رسیدگی به درخواست این سرمایه گذار باید در نشستی با دستگاههای مرتبط بررسی و نتیجه نهایی اعلام شود که منتظر منابع طبیعی استان هستیم.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان بوشهر گفت: این طرح ارتباط با آبخیزداری دارد اما صدور پروانه بهره برداری آب آن برعهده منابع آب است.
علیرضا شهابی افزود: تاکنون منابع طبیعی نامه ای از منابع آب دراین زمینه دریافت نکرده اما برای تعیین و تکلیف و حصول نتیجه آماده هرگونه همکاری هستیم و باید نشست مشترکی با دستگاههای مرتبط برگزار شود.
مدیرجهادکشاورزی گناوه گفت: این مدیریت همکاری های لازم با سرمایه گذار این طرح انجام داده و باید مشکلی که در اخذ پروانه بهره برداری از آب دارد، حل شود.
امان الله حیدری با بیان اینکه مجوز پروانه بهره برداری از آب برعهده منابع آب است، افزود: سرمایه گذار این طرح درصورت اخذ این مجوز می تواند از خدمات خوبی از جهادکشاورزی استفاده کند.
شهرستان گرمسیری گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد که عمده زمین های کشاورزی آن بدلیل کمبود منابع آبی بصورت دیم کشت می شود.