جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

بندر تاریخی سیراف در فهرست آثار جهانی ثبت می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

بندر تاریخی سیراف در فهرست آثار جهانی ثبت می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: بندر سیراف به عنوان نخستین اثر تاریخی حوزه خلیج فارس با قدمت بیش از ۴ هزار سال در فهرست آثار تاریخی جهان ثبت می‌شود.

بندر تاریخی سیراف در فهرست آثار جهانی ثبت می‌شود

 

محمد ابراهیم  فروزانی  در آیین تجلیل از مشارکت کنندگان ثبت آثار معنوی استان بوشهر با اشاره به اینکه استان بوشهر دارای ظرفیت‌های مهم تاریخی است اظهار داشت: این استان علاوه بر داشت صدها اثر و بناهای تاریخی در زمینه اثرهای معنوی که در فهرست آثار ملی ثبت شده دارای جایگاه ویژه‌ای است.
وی با بیان اینکه در حوزه خلیج فارس تاکنون اثر تاریخی ثبت نشده است تصریح کرد: بندر سیراف به عنوان نخستین اثر  تاریخی حوزه خلیج فارس با قدمت بیش از 4 هزار سال در فهرست آثار تاریخی جهان ثبت می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی استان بوشهر تاکید کرد: برای ثبت بندر تاریخی سیراف در آثار جهانی باید تمام تلاش خود را بکار ببندیم.
فروزانی افزود: سیراف یکی از مناطقی است که در این حوزه باید تحت حمایت بیشتری از طرف سایر دستگاه‌های ذیربط قرار گیرد.
وی با بیان اینکه در حوزه میراث معنوی استان بوشهر بسیار خوب کار شده است گفت: جای تشکر دارد که همه هنرمندان و پژوهشگران استان بوشهر دست به دست هم داده‌اند تا این آثار که بخشی از فرهنگ ما را بازگو می‌کنند ثبت شود.
مدیرکل میراث فرهنگی استان بوشهر با تاکید بر این نکته که باید در حوزه میراث طبیعی و  میراث معاصر توجه کرد افزود: درخت‌ها، تپه‌های طبیعی، چشمه‌ها و منابع طبیعی زیادی در استان بوشهر مربوط به دوران گذشته وجود دارد که باید در ثبت و احیا آنها تلاش کرد.
فروزانی گفت: در زمینه میراث معاصری که از دوره قاجار که اوج رونق اقتصادی و هنر استان بوشهر و شخصیت‌ها و هنرهای بازمانده از آن دوران که وجود دارد باید بهره‌برداری و در فهرست آثار ملی کشور ثبت شود.
وی به اهمیت ثبت شخصیت‌های معاصر پرداخت و بیان کرد:  استان بوشهر در زمینه شخصیت‌های گوناگون فرهنگی، هنری  و ادبی دارای جایگاه ویژه‌ای است که اگربتوانیم شخصیت‌های معاصر را شناسایی و در فهرست ملی ثبت شود کار ارزشمندی انجام شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان بوشهر با اشاره به اینکه بافت تاریخی بوشهراز ظرفیت مهمی برخوردار است گفت: برای احیا این بافت برنامه‌ریزی‌های مهمی انجام شده است که می‌تواند در رونق این بافت موثر باشد.
مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی کشورنیز با اشاره به اینکه بوشهر دارای ظرفیت‌های بالایی است افزود: پرداختن به این ظرفیت‌های تاریخی و میراثی می‌تواند شهرت خوبی را برای استان به همراه آورد .
فرهاد نظری تاکید کرد: به تصور من بافت قدیم بوشهر از بین رفته بود اما با توجه به بازدیدهایی که در این سفر داشتم متوجه شدم که بافت هنوز ارزش و قابلیت نگهداری را دارد .
نظری به  بندر تاریخی سیراف اشاره کرد و افزود: سیراف آوازه بلندی دارد که با برنامه‌ریزی انجام شده شاید بتوان سیراف را به عنوان یک میراث جهانی مطرح کنیم.
وی تاکید کرد: ثبت جهانی فقط به ارزش‌ها بسنده نمی‌کند و نیمی از پروسه ثبت جهانی به ارزش‌های ذاتی اثر بر می‌گردد.
 
در این مراسم از کسانی که در حوزه میراث معنوی در سال 94 با میراث فرهنگی استان بوشهر همکاری کرده‌اند تجلیل شد.