سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۴ مهر ۱۴۰۰

برگزاری 290جشن گلریزان درکشور - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری 290جشن گلریزان درکشور

برگزاری 290جشن گلریزان درکشور

برگزاری 290جشن گلریزان درکشور

مجید احسانی روز سه شنبه در آیین جشن گلریزان در بوشهر بدون اشاره به تعداد زندانیان جرائم غیر عمد در سطح کشور افزود: یکی از وظایف و رسالت های اصلی ستاد دیه کشور آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و افرادی است که به عنوان مجرم اتفاقی، حادثه و سهل انگاری ورود زندان می شوند.
وی اضافه کرد: در این ارتباط این ستاد در 27 سال گذشته زمینه آزادی 104هزارزندانی جرائم غیرعمد را در سطح کشور فراهم کرده است.
احسانی یادآورشد: ستاد دیه در سال گذشته 9هزار و143نفر از زندانیان جرائم غیرعمد را در کشور از زندان آزاد کرد.
وی، میزان بدهی این زندانیان را هفت هزارو 420 میلیارد ریال اعلام کرد و گقت: از این میزان 2 هزارو 710 میلیارد ریال را اولیای دم و شاکیان بعنوان بزرگترین خیران گذشت کردند.
احسانی افزود: فرهنگسازی عمومی دربخشهای مختلف برای پیشگیری از ورود افراد به زندانها از تکالیف اصلی ستاد دیه است.
معاون اجرایی ستاد دیه کشور یادآور شد: در بحث قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی رعایت فرهنگ ترافیکی راهکاری برای کاهش وقوع جرائم است.
احسانی با بیان اینکه در مورد مهریه تاکید عالمان دینی براین است که باید مهریه های معقولی تعیین شود گفت: امروزتعداد زیادی از زندانیان به دلیل نداشتن توانایی لازم در پرداخت مهریه در زندانها بسر می برند که این زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست.
وی در باره حوادث کارگاهی گفت: به دلیل رعایت نکردن قوانین و مقررات ایمنی کار شاهد وقوع حوادثی هستیم که تعدادی از این افراد وارد زندان، تعدادی از بین می روند و یا مصدوم می شوند.
احسانی با بیان اینکه بیشترین زندانیان جرائم غیرعمد در کشور را زندانیان جرائم مالی تشکیل می دهند اظهار کرد: در شرایط کنونی بسیاری از افراد با رویای یک شبه پولدار شدن بدون تجربه وآشنایی با قواعد و قوانین دست به فعالیت مالی می زنند و در زمان کوتاهی به دلیل بدهکاری، ضمانت وموارد دیگر راهی زندان می شوند.
وی یکی از اقدامهای مهم ستاد دیه کشور را تلاش برای تصویب قانون اجرایی بیمه شخص ثالث در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و گفت: این قانون پس از 18 سال فعالیت مستمر ستاد دیه و با عنایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت 95 به تصویب مجلس رسید.
احسانی یادآور شد: اگر این قانون تصویب نمی شد امروز هزاران نفر زندانی محکوم به دیه حوادث رانندگی در زندانها وجود داشتند که با تصویب این قانون و تکالیفی که برای شرکتهای بیمه و صندوق تامین خسارت بدنه تعیین شده تعداد زندانیان محکوم در این زمینه بسیار اندک است و تلاش می شود همین تعداد نیز آزاد شوند.
وی در باره موتورسواران گفت: در زمان حاضر 10میلیون و 800 دستگاه موتورسیکلت و یا موتورسوار در کشور وجود دارد که بیش از 95 درصد آنها فاقد بیمه نامه هستند.
احسانی افزود: با تعاملاتی که صندوق تامین خسارت بدنه با شرکتهای بیمه دارد، جریمه دیر کرد موتورسواران را از ابتدای تیرماه به مدت سه ماه گذشت کرده است.
وی حق بیمه موتورسیکلت را 2میلیون و 500 هزار ریال عنوان کرد و گفت: به دلیل بیمه نکردن موتورسیکلت در سالهای گذشته این وسیله نقلیه مشمول یک سال جریمه دیرکرد حق بیمه می شوند.
احسانی یادآور شد: برهمین اساس با درایت هیات نظارت صندوق تامین خسارت بدنه و مدیرعامل این صندوق این تمهیدات فراهم شده که آن جریمه مورد بخشش واقع شود و افراد می توانند به صورت اقساط به شرکتهای بیمه مراجعه کنند و بیمه نامه را دریافت کنند.
رئیس کل دادگستری استان بوشهر گفت: علاوه بر اجرای قانون باید به سمت برطرف کردن عیب و نقص ها برخی قوانین با هدف اصلاح آنها حرکت کنیم.
علی جمادی افزود: براساس قوانین و مقررات کشور برای بسیاری از جرایم مجازات حبس پیش بینی شده که نیاز است برخی از این مجازات ها به غیرحبس تبدیل شود.
وی اضافه کرد: مجازات حبس به منظور ناتوان سازی و نگهداری افرادی است که حضور آنها در جامعه اختلال آفرین است.
جمادی ادامه داد: درموضوع ناتوان سازی زندانیان، ناتوان سازی دایم و یا مجازاتی شبیه اعدام نیز وجود دارد که برای برخی از افراد لحاظ می شود.
وی بیان کرد: در برخی مواقع نگهداری افراد در زندان برای همیشه و گاهی نیز در مدت زمانی مشخص که امید به بهبودی این قبیل افراد وجود دارد، در نظر گرفته می شود.
جمادی گفت: هم اکنون در برخی موارد افرادی به زندان معرفی می شوند که مستحق حبس موقت نیستند.
وی افزود: حبس متهمان جرایم غیرعمدی که می توانند در جامعه اثربخش واقع شوند، محرومیت جامعه از خدمات آنها را به دنبال دارد.
جمادی اضافه کرد: این امر برای فردی که نان آور خانواده هستند یا چندین خانواده به آنها وابستگی دارند، بخوبی روشن شده است.
وی بیان کرد: تعلیق اجرای مجازات، آزادی مشروط و مهمتر از آن کمک همنوعان از عوامل موثر در کاهش زندانیان غیرعمد هستند.
جمادی یادآور شد: پارسال 123زندانی با 184میلیارد ریال بدهی در جشن های گلریزان استان بوشهر با همکاری ستاد دیه، خیران و گذشت شاکیان آزاد شدند.
رئیس کل دادگستری استان بوشهر گفت: همچنین امسال نیز 123زندانی جرائم غیرعمد با 174میلیارد ریال بدهی در انتظار نگاه مهربانانه خیران هستند.
جمادی بیان کرد: درتحلیل و بررسی ها مشخص شده افرادی که با کمک همنوعان آزاد می شوند، نرخ ارتکاب جرم و بازگشت آنها به زندان به کمترین میزان ممکن می رسد.
وی ادامه داد: عامل اصلی در کاهش میزان جرم و بازگشت افراد یاد شده به زندان به دلیل این است که خود را مدیون مردم می دانند.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: در متون فاخر دینی یکی از کارهای ارزشمند به ارمغان آوردن شادی برای مومنان است.
آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری افزود: چنانچه به افراد گرفتار، کمک نشوند مشکلات عمیق تری دامنگیر آنان خواهد شد.
وی اضافه کرد: زایش یک مشکل برای انسان گرفتاری های دیگری را به همراه دارد از این رو باید همگان برای کمک به همنوعان خود اقدام کنند.