سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۴۰۰

برداشت گاز از فاز 19 پارس جنوبی آغاز شد - نمایش محتوای خبر

 

 

برداشت گاز از فاز 19 پارس جنوبی آغاز شد

برداشت گاز از فاز 19 پارس جنوبی آغاز شد

برداشت گاز از فاز 19 پارس جنوبی آغاز شد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس به نقل از مجری فاز 19 پارس جنوبی گفت: با راه اندازی نخستین سکوی فاز 19 موسوم بهSPD2، عملیات برداشت و انتقال 500 میلیون فوت مکعب از هیدروکربورهای این طرح گازی در میدان مشترک پارس جنوبی آغاز شد.

حمیدرضا مسعودی افزوده: با آماده سازی مراحل نصب و اتصال سکوی SPD2 و 19C و نیز اجرای خط لوله جریانی دو سکو، عملیات تولید روزانه 500 میلیون فوت مکعب گاز استحصالی این بخش برای انتقال به پالایشگاه خشکی فاز 19 آغاز شد .

وی اضافه کرد: با اجرای این بخش و نیز آماده سازی ردیف چهارم شیرین سازی در حوزه خشکی، گاز تولیدی پس از ورود به فرایند لخته گیری و تثبیت میعانات گازی (جداسازی مایعات سوختی دارای ارزش حرارتی بالا) در چرخه شیرین سازی و آماده سازی برای عرضه به مصرف کنندگان خواهد بود.

مجری فاز 19 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس هدف از توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی را تولید روزانه حدود 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین، تولید و صادرات بیش از یک میلیون تن گاز مایع در سال، صادرات 77 هزار بشکه میعانات گازی در روز و تولید سالانه یک میلیون تن گاز اتان جهت تامین خوراک پتروشیمی عنوان کرد.

فاز ١٩ در ناحیه غربی مخزن مشترک پارس جنوبی قرار گرفته و تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تنبک (حدود ٢١٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر) با مساحتی در حدود ٢١٨ هکتار در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع شده است.