سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

برداشت نخستین محصول نخیلات استان بوشهر آغاز شد - نمایش محتوای خبر

 

 

برداشت نخستین محصول نخیلات استان بوشهر آغاز شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: برداشت نخستین محصول ۶ میلیون اصله نخل بارور استان بوشهر شامل خارک و رطب آغاز شد.

برداشت نخستین محصول نخیلات استان بوشهر آغاز شد

 

خسرو عمرانی با بیان اینکه این استان دارای ظرفیت بالایی در تولید خرماست اظهار داشت: استان بوشهر با داشتن 33 هزار هکتار نخلستان و تولید سالانه 145 هزار تن خرما رتبه دوم تولید این محصول را در کشور دارد.
وی با اشاره به اینکه در استان بوشهر 6 میلیون اصله نخل بارور است گفت: شهرستان دشتستان با داشتن بیش از 70 درصد نخیلات بیشترین محصول دارد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر از برداشت برداشت نخستین محصول نخیلات استان بوشهر خبرداد و تصریح کرد: خارک و رطب نخستین محصول نخیلات استان بوشهر است که برداشت این محصولات از شش میلیون اصله نخل آغاز شده است.
عمرانی افزود: پنج درصد محصول خرمای استان بوشهر به صورت خارک و 27 درصد به صورت رطب برداشت می‌شود.
وی میزان برداشت خارک و رطب را مانند سال گذشته عنوان کرد و گفت: دشتستان و تنگستان به ترتیب بیشترین تولید خرمای استان را دارند که کبکاب، شکری و خاصویی مرغوبترین رطب استان و برهی، بریم، شیخالی و حاج باقری از بهترین خارک استان معرفی شده است.
معاون جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به اینکه رطب کبکاب گونه‌ای شاخص به شمار می‌رود تصریح کرد: این گونه چون دارای رطوبت بالایی است عمده بازار مصرف در سطح کشور از جمله تهران، خراسان شمالی و رضوی، اصفهان، کهکیلویه و بویر احمد و چهار محال بختیاری است.
وی با بیان اینکه برداشت این محصولات تا اواخرشهریور ادامه دارد افزود: برداشت این نوع محصول تا اواخر شهریور ادامه دارد که پیش بینی برداشت 10 هزار تن رطب و خارک از این نخلستان‌‌ها می‌شود.
عمرانی از برداشت 145 هزار تن خرما از نخیلات استان بوشهر خبرداد و افزود: برداشت خرما از مهرماه آغاز می‌شود که پیش‌بینی می‌شود 145 هزار تن خرما از نخلستان‌های استان بوشهر برداشت شود.