سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

برازجان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

برازجان

Loading the player...

برازجان

 

شهر بُرازجان مرکز شهرستان دشتستان واقع در استان بوشهر در ایران.
برازجان دومین شهر بزرگ استان بوشهر است و در ۶۵ کیلومتری شمال شرق بندر بوشهر و بر سر راه ارتباطی و بازرگانی شیراز به بوشهر و در ارتفاع ۸۰ متری از سطح دریا واقع شده است.

معنی واژه (برازجان) برازگان: در زمان ساسانیان نام گراز را براز گفته و گان به معنی خانه بوده و چون این شهر در دشت وسیع و باز و دارای رودخانه و بیشه زار و زیستگاه گله های گراز بوده و در آن زمان نام برازگان را بر این منطقه گذاشتند (براز + گان) = (گراز + گان) و بعد از ورود اعراب در ایران کلمه گان به جان تبدیل گردید و براز در فارسی میانه به گراز تبدیل مبدل شد و حتی در زمان (خسرو پرویز) یکی از فرماندهان سپاه او به نام برازمهر بوده و مثل اسامی رایج حالا (گرگعلی یا شیرعلی) فرخان شهر براز که به معنی گراز کشور است یکی از سرداران نامی ایران در زمان خسرو پرویز که شام و بیت المقدس را گشود پس از مرگ شیرویه که پسر خردسال او را به نام اردشیر سوم را به شاهی برداشتند و شهر براز زیر فرمان نرفت و با کمک هراکلیوس امپراتور روم در سال 629 میلادی با سپاهیان خود بسوی تیسفون رهسپار و پادشاه خردسال که بیش از یک و نیم سال نداشت کشت و خود برتخت نشست ولی پس از یک ماه و نیم بزرگان بر علیه وی قیام کردند و آن را کشتند البته این براز که ذکر شد شهر برازجان نبوده شهر تاریخی دیگری بوده و جهت اثبات نام معنی ذکر گردید.

جاذبه‌های تاریخی

آثار باستانی برازجان شامل کاخ زمستانی کوروش (چرخاب)، دژ برازجان، و تل مر می‌باشد. گور دختر و کوه قلعه واقع در کوههای گیسکان مجاور شهر برازجان از دیگر آثار باستانی این شهر بشمار می‌آید موقعیت و ویژگی آثار تاریخی برازجان:

  1. کاخ زمستانی کوروش هخامنشی: در جنوب غربی برازجان، با قدمتی حدود ۲۵۰۰ سال که تلاش برای یافتن بقایای آن ادامه دارد.
  2. گور دختر: در روستای پشت پر، بخش ارم، مشابه مقبره کوروش، متشکل از ۲۴ قطعه سنگ؛ متعلق به مادر یا دختر کوروش هخامنشی.
  3. کاخ بردک سیاه: در ۱۲ کیلومتری شمال غرب برازجان، روستای درودگاه؛ مربوط به داریوش هخامنشی که تلاش برای یافتن بقایای آن ادامه دارد.
  4. کوشک اردشیر: در مجاورت گوردختر؛ مربوط به عهد اردشیر ساسانی، ساخته شده با سنگ و ساروج.
  5. دژ برازجان یا کاروانسرای مشیرالملک: بعنوان نماد اصلی شهر برازجان در میانه شهر، مربوط به اوایل قاجاریه، ساخته شده از سنگ با نمای بسیار زیبا و منحصربه‌فرد. این بنا در زمان پهلوی زندان بوده (از زندانیان معروف: آیت‌الله طالقانی، مهندس بازرگان، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و...) و اکنون در حال بازسازی است. این بنای بسیار معتبر و مستحکم که به دژ برازجان یا کاروانسرای مشیرالملک برازجان معروف است، در مقابل میدان اصلی شهر برازجان قرار دارد و در سال ۱۲۸۸ قمری مطابق با سال ۱۲۵۰ شمسی بنا به دستور یکی از نیکوکاران شیراز به نام حاج میرزاابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی با هزینه‌ای معادل چهل هزار تومان به پول آن زمان و با معماری استاد حاج محمد شیرازی ساخته شده است. مصالح بکاررفته آن تماماً سنگ و ساروج و تخته سنگ‌های بزرگ و کوچک در دیوار و کف است. بنا دارای چهار برج می‌باشد. مساحت آن: ۷۰۰۰ مترمربع با زیربنایی معادل ۴۲۰۰ مترمربع و ارتفاع هر برج: ۱۲٫۷۰ متر و دارای ۶۸ باب اتاق است.

همچنین کوه قلعه (در ارتفاعات شرق برازجان)، پل مشیرالملک (۲۴ کیلومتری شمال برازجان)، کاروانسرای دالکی، چهل خانه سعدآباد، قصر دختر و گوری گاه در تنگ ارم، قلعه سبز در شبانکاره، سد سبا در روستای کان سرخ وحدتیه (مربوط به هخامنشیان)، قلعه غضنفرالسلطنه در کوه قلعه، بازار قدیمی و سرپوشیده برازجان از جمله آثار تاریخی دشتستان هستند.

 

{gallery}tolidvijhe/borazjan{/gallery}