سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

با بهره برداری از همه فازهای میدان گازی پارس جنوبی سالانه 112 میلیارد دلار درآمد نصیب کشور می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

با بهره برداری از همه فازهای میدان گازی پارس جنوبی سالانه 112 میلیارد دلار درآمد نصیب کشور می شود

معاون اول رئیس جمهور امروز در جمع مدیران صنعت نفت در عسلویه با قدردانی از مدیران صنعت نفت  در تامین گاز مورد نیاز مردم در فصل زمستان گفت مدیریت خوب باعث شد علاوه بر تامین گاز مورد نیاز مردم با رعایت توازن گاز مورد نیاز مشتریان خارجی گاز ایران هم تامین شود.

آقای جهانگیری افزود مصرف انرژی کشورمان امروز چهار برابر دنیاست و لازم است مردم با صرفه جویی دولت را در بهره برداری بهینه از منابع داخلی یاری کنند.

آقای زنگنه وزیر نفت  هم  با اشاره به اینکه اکنون 14 فاز پارس جنوبی در مدار است گفت امسال با بهره‌برداری از 5 فاز دیگر تحول عظیمی در تولید گاز  کشور رقم می‌خورد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران هم گفت  ۸۵ طرح پتروشیمی با ۱۱۶ تن ظرفیت در عسلویه طراحی شده است که ۶۶ میلیون تن مواد تولیدی آن به فروش می‌رسد.

آقای جوادی درآمد حاصل از فروش محصولات پتروشیمی در سال را 57 میلیارد دلار  عنوان کرد که در این صورت سرمایه‌گذاری 74 میلیارد دلاری در این طرح ها  در مدت کوتاهی قابل بازگشت است.

وی با بیان اینکه 29 فاز برای میدان گازی پارس جنوبی طراحی شده است افزود تاکنون 13 فاز از این میدان گازی به بهره‌برداری رسیده است و 7 فاز دیگر نیز مراحل پایانی را می‌گذراند.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس هم به عنوان مجری طرح های گازی عسلویه گفت تاکنون 116 حلقه چاه گاز در میدان گازی پارس جنوبی به بهره‌برداری رسیده است که از این چاه‌های گاز 300 میلیون متر مکعب گاز پس از تصفیه به شبکه سراسری تزریق می‌شود.

آقای شعبان پور  با بیان اینکه 406 حلقه چاه گاز در میدان گازی پارس جنوبی حفر می‌شود افزود  با بهر‌ه‌برداری از این 406 حلقه چاه 820 میلیارد متر مکعب گاز تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هر فاز پالایشگاهی 6 محصول تولید می‌کند گفت  میزان سرمایه‌گذاری در فازهای پارس‌ جنوبی با توجه به اینکه محصولات این پالایشگاه‌ها در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد در مدت کوتاهی قابل بازگشت است.

آقای شعبان پور گفت سال 94 برای 17 فاز پالایشگاهی طراحی‌های جدیدی شده که امیدواریم طبق برنامه زمانبندی به بهره‌برداری برسد.