سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

بازدید 10 هزارنفر ازگردشگران نوروزی از گنبد های نمکی جاشک وکلوت دشتی - نمایش محتوای خبر

 

 

بازدید 10 هزارنفر ازگردشگران نوروزی از گنبد های نمکی جاشک وکلوت دشتی

بازدید 10 هزارنفر ازگردشگران نوروزی از گنبد های نمکی جاشک وکلوت دشتی

بازدید 10 هزارنفر ازگردشگران نوروزی از گنبد های نمکی جاشک وکلوت دشتی

رئیس هیات کوهنوردی شهرستان دشتی استان بوشهر در گفت و گو با خبرگزاری صدا و سیما از بازدید بیش از 10 هزار نفر گردگشر داخلی وخارجی در ایام نوروز امسال از گنبدهای نمکی و کلوت های مند در شهرستان دشتی خبر داد.

ابوالقاسم خشنود افزود: راهنمايان عضو هيات كوهنوردي دشتي به همراه تمام گروه هاي كوهنوردي براي بازديد از گنبدهاي نمكي وكلوت هاي مند حضور داشتندكه رضايت بسيارخوب گردشگران داخلي وخارجي رابه همراه داشت.

وی اضافه کرد بيش از40 گروه كوهنوردي از استان هاي تهران، كرمانشاه، فارس، يزد، اصفهان، مازندران و قم با بيش ازدو هزار نفركوهنورد وگردشگر از كلوت هاي مند در دشتي بازديد كردند.

رئیس هیات کوهنوردی شهرستان دشتی گفت اين گروه هاي كوهنوردي با حساسیت ویژه نسبت به حفظ محیط زیست با به همراه داشتن كيسه هاي زباله به حفظ زیبایی  زيست محيطي نیز توجه داشتند

ابوالقاسم خشنود افزود: مهمترين برنامه امسال هيات كوهنوردي دشتي برگزاري دوره هاي اموزشي شامل آموزش صعود كوهنوردي مقدماتي و پیشرفته ، صخره نوردی كمك هاي اوليه وامداد ونجات وكار با قطب نما است.

گنبد نمکی جاشک  یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه و از جاذبه‌های طبیعی استان بوشهر است که در بهمن سال ۱۳۸9 بعنوان اثر طبیعی ملی در فهرست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری  به ثبت رسید.

مهمترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک نوع نمکهای این کوه نمکی، گنبدها و غارهای منحصر به فرد، آبشارها و بلورها ی آن است

وسعت گنبد در حدود ۳۶۶۶ هکتار بوده و ارتفاع قله آن ۱۳۵۰ متر از سطح دریا می‌باشد.