جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

بارگشت پرندگان کوچ‌رو مهاجر از مناطق حفاظت استان بوشهر به نقاط سردسیر - نمایش محتوای خبر

 

 

بارگشت پرندگان کوچ‌رو مهاجر از مناطق حفاظت استان بوشهر به نقاط سردسیر

بارگشت پرندگان کوچ‌رو مهاجر از مناطق حفاظت استان بوشهر به نقاط سردسیر

حسین دلشب با بیان اینکه استان بوشهر دارای180 هزار هکتار مناطق حفاظتی است اظهار داشت: مناطق حفاظتی استان بوشهر با داشتن ظرفیت بالای زیست محیطی زمینه زیست و  زاد و ولد انواع جانوران را فراهم کرده است.

وی پارک‌های ملی دریایی استان بوشهر مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: پارک ملی دریایی نایبند و دیر- نخیلو از قابلیت مهمی برای زیست و زاد و ولد جانوران دریایی به ویژه لاک‌پشت و انواع پرندگان ایجاد کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه از اوائل آبان ماه ، مهاجرت و زمستان گذرانی  پرندگان آبزی و کنار آبزی به استان بوشهر آغاز می‌شود گفت: استان بوشهر یکی از مهم‌ترین زیستگاههای زمستانی پرندگان مهاجر از کشورهای شمالی و منطقه سیبری و مورد توجه سازمان  بین المللی پرندگان «IBA» است.

دلشب از شناسایی از 110  گونه از 20 خانواده پرندگان زمستان گذران در استان بوشهر خبرداد و خاطر نشان کرد: این پرندگان از خانواده‌های باکلان، کاکایی ، پلیکان، حواصیل، فلامینگو، اردک ، درنا، سلیم، آب‌چلیک ،غاز، لک لک، حواصیل و پرستوهای دریایی هستند.

وی با اشاره به اینکه تاخیر در بارندگی و خشکسالی‌های اخیر زمان توقف این پرندگان در مناطق زیست محیطی را کوتاه کرده است افزود: به سبب خشکسالی‌ها و  تاخیر در بارندگی‌ها، پرندگان مهاجر توقف خود را در مناطق حفاظت شده استان بوشهر کوتاه کردند و به مناطق سردسیر بازگشتند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر این استان را منطقه توریسم پرندگان دانست و گفت: از ظرفیت‌های مهم زیستگاه‌های پرندگان بر اساس طرح‌های تدوین شده به عنوان مناطق توریسم پرندگان معرفی می‌شود.

وی منطقه حفاظت شده پارک ملی دریایی نایبند را مورد توجه قرار داد و  بیان کرد: این منطقه با چشم اندازهای کم نظیر، تنوع ساحلی، جنگل‌های حرا، خورهای دریایی، مجتمع‌های مرجانی، چمنزارهای علف دریایی، وجود انبوع گونه‌های نادرگیاهی و جانوری، تنوع عظیم زیستگاه‌های منطقه‌ای منحصربه فرد و بسیار حساس است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، جزایر دیر- نخیلو و ام الگرم را از زیستگاه‌های عمده و مهم منطقه خلیج فارس برای زادآوری پرستوهای دریایی دانست و افزود: این منطقه پذیرای جمعیت قابل توجهی از انواع پرستوهای دریایی، کاکلی کوچک، کاکلی بزرگ و پشت تیره، سلیم خرچنگ خوار، پرستوی خزری، اگرت ساحلی و سلیم کوچک است.

دلشب با اشاره به ایجاد کمپ‌های هدایت گردشگران برای بازدید از نقاط زیست جانوران در مناطق حفاظت شده گفت: با توجه به شروع فصل تعطیلات نوروزی کمپ‌های گوناگونی متشکل از سازمان‌های مردم و نهاد و محیط بانان برای راهنما و هدایت گردشگران در نقاط مختلف استان بوشهر مستقر شده‌اند.