جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

ایستگاه موج نگار در سواحل استان‌های ساحلی نصب می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

ایستگاه موج نگار در سواحل استان‌های ساحلی نصب می‌شود

ایستگاه موج نگار در سواحل استان‌های ساحلی نصب می‌شود

ایستگاه موج نگار در سواحل استان‌های ساحلی نصب می‌شود

 

معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی کشور گفت: برای استفاده از موج نگار به جای بویه‌های دریایی در استان‌های ساحلی این مهم در نشست تخصصی با مسئولان کشور عمان که تجربه موفق دارند بررسی می‌شود.
علی عابدینی در نخستین گردهمایی هواشناسی دریایی و بزرگداشت روز جهانی اقیانوس‌ها در بوشهر با بیان اینکه استان بوشهر دارای ظرفیت مهمی در حوزه خلیج فارس است اظهار داشت: این استان دارای طولانی‌ترین مرز دریایی با خلیج فارس است که موقعیت این استان را ممتاز کرده است.
وی اشاره به ایستگاه‌های هواشناسی در کشور افزود: بیش از سه هزار و200 ایستگاه هواشناسی در استان‌های مختلف و مرکز کشور راه‌اندازی شده که به تجهیزات مدرن و پیشرفته مجهز است.
معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه ایستگاه‌های هواشنسی در پیش بینی وضعیت هوا و باران نقش مهمی دارد گفت: ایستگاه‌های هواشناسی یاد شده بصورت 30 دقیقه‌ای، یک و سه ساعته پیش بینی وضعیت هوا انجام می‌دهند و در پیش بینی باران نیز بصورت 24 ساعته  خدمات رسانی می‌کند.
عابدینی نقش هواشناسی برای کاهش  خسارت و تلفات بسیار مهم دانست و تصریح کرد: هر سال 25 هزار نفر در دنیا براثر مخاطرات طبیعی جان خود را از دست می‌دهند که پیش بینی وضعیت جوی نقش مهمی در کاهش این تلفات دارد.
وی با بیان اینکه ایستگاه‌های هواشناسی در پیش بینی از بروز بحران‌ها نقش مهمی دارد گفت: پیش بینی، پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی عوامل مهم مدیریت بلایای طبیعی است که ایستگاه‌های هواشناسی در مورد نخست نقشی اساسی دارند.
معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه بیش از نیم قرن از پیش بینی پیده‌های جوی می‌گذرد خاطر نشان کرد: 50 سال است که پدیده‌های جوی در دنیا پیش بینی و هر سال نیز به دقت این پیش بینی‌ها افزوده می‌شود.
عابدینی از افزایش دمای کره زمین خبرداد و تصریح کرد:  پیش بینی شده دمای کره زمین در خوش بینانه‌ترین و بدبینانه‌ترین حالت  1.5 درجه و 6 درجه سانتیگراد افزایش یابد که براساس یک توافق نامه جهانی این افزایش باید بین یک تا 1.5 درجه سانتیگراد باشد.
وی با اشاره به نصب ایستگاه موج نگار در سواحل استان‌های ساحلی افزود: برای استفاده از موج نگار به جای بویه‌های دریایی در استان‌های ساحلی  این مهم در نشست تخصصی با مسئولان کشور عمان  که تجربه موفق دارند بررسی می‌شود.