جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

اهمیت مناطق حفاظت شده دریایی چیست؟ - صفحه اول صدا و سیما مرکزی بوشهر

 

 

اهمیت مناطق حفاظت شده دریایی چیست؟

اهمیت مناطق حفاظت شده دریایی چیست؟


Loading the player...

دانلود

در بعضی از مناطق حفاظت شده دریایی ماهیگیری ضابطه مند و تفریحی مجاز است در حالیکه در دیگر مناطق حفاظت شده دریایی این امر کاملا ممنوع است. مناطق حفاظت شده دریایی در راستای خطوط ساحلی، اطراف صخره های مرجانی، جزایر یا حوزه های شیلات و تقریبا به دور از خشکی واقع شده اند. در این مناطق طیف وسیعی از حیات آبزیان و ساکنان دریاها محافظت می شوند.

دانشمندان برآورد می کنند که برای محافظت از منابع طبیعی دریایی می بایست ۳٠ درصد از اقیانوس های جهان در زمره مناطق حفاظت شده دریایی قرار گیرد. در حال حاظر کمتر از ۳ درصد به طور کامل محافظت می شود. اما با قرار دادن خطوط ساحلی در زمره مناطق حفاظت شده دریایی و مناطق عمیق اقیانوس کشورها و سازمان های بین المللی می توانند درصد مناطق حفاظت شده را افزایش دهند. خبر خوب این است که بنا به آمار ائتلاف بین المللی برای محافظت از طبیعت، میزان مناطق حفاظت شده دریایی از سال ٢٠٠۳ تا کنون ۱۵٠ درصد افزایش یافته است و تعداد مناطق دریایی حفاظت شده را به ۵٫۸۸٠ رسانده است.

ساز و کار آنها چگونه است؟

مناطق حفاظت شده دریایی در نوارهای ساحلی به حفظ درختچه های ساحلی، بوته های باتلاقی، صخره های مرجانی و دیگر موانع طبیعی کمک می کنند. آنها سرزمین های ساحلی را از معرض تندبادها محافظت کرده و برای گیاهان دریایی و جانوران آبزی پناهگاه هستند.

مناطق حفاظت شده دریایی همچنین با مزایای اقتصادی همراه هستند. تعداد بیشتر ماهی برای صنعت ماهیگیری سودمند است. پناهنگاه های مرجانی دریایی توریست ها را به خود جذب می کنند و باعث رونق اقتصادهای محلی می شوند. رصد علمی و اجرای مفاد ناظر به مناطق حفاظت شده دریایی نیز باعث ایجاد شغل های بیشتر می شود.

پاسداشت از مقررات

یک منطقه حفاظت شده به اندازه اجرایی بودن قواعد حاکم بر آن خوب است. رصد کردن مناطق حفاظت شده وظیفه ای بزرگ است. هواپیماهای بدون سرنشین (پهپادها) و فناوری ماهواره قادر به مشاهده و ثبت ماهیگیری غیرقانونی هستند. رصد کردن سلامت زیست بوم دریایی چالش بزرگتری است. ثورولد در این باره می گوید: "شما باید به داخل آب بروید. باید در داخل آب نمونه برداری کنید."