سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

انجام خدمات عمومی در ادارات استان بوشهر جایگزین مجازات حبس می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

انجام خدمات عمومی در ادارات استان بوشهر جایگزین مجازات حبس می‌شود

انجام خدمات عمومی در ادارات استان بوشهر جایگزین مجازات حبس می‌شود

انجام خدمات عمومی در ادارات استان بوشهر جایگزین مجازات حبس می‌شود

 

دادستان بوشهر گفت: در راستای اجرای قانون مجازت جایگزین، دستگاه‌های اجرایی می‌توانند از مجرمان در انجام خدمات عمومی برای گذراندن دوره محکومیت آنها استفاده کنند.

علی حسن‌پور در جمع خبرنگاران در بوشهر از ابلاغ آیین‌نامه مجازات جایگزین حبس برای برخی مجرمان  خبر داد و اظهار داشت: براساس  آیین‌نامه اجرایی ماده 79 قانون مجازات اسلامی برخی از مجرمان که شرایط لازم داشته باشند بنا به تشخیص قاضی می‌توانند از مجازات جایگزین حبس  استفاده کنند.

وی با بیان اینکه مجرمان تا سه ماه حبس الزاما باید از جایگزینی حبس استفاده کنند گفت: مجرمانی که از سه ماه تا شش ماه به حبس محکوم شده‌اند اگر سابقه کیفری نداشته باشند الزامی است که از جایگزین حبس استفاده کنند.

دادستان بوشهر افزود: مجرمان جرائم غیر عمد که بین شش ماه تا یکسال به حبس محکوم هستند می‌توانند از طرح جایگزین حبس بهره‌مند شوند.

حسن‌پور با بیان اینکه مجرمانی که تا 2 سال به حبس محکوم هستند بنا به تشخیص قاضی از طرح حبس‌زدایی استفاده می‌کنند بیان کرد: بر اساس اجرای آیین نامه حبس‌زدایی محکومان به جای حبس می‌توانند با انجام خدمات عمومی در ادارات دوره مجازات خود را طی کنند.

وی، با تاکید بر اعلام دستگاه‌های اجرایی برای استفاده از ظرفیت ایجاد شده در طرح حبس‌‍زدایی گفت:در اجرای این طرح مجرمان به جای حبس بنا به درخواست دستگاه‌های اجرایی خدمات عمومی رایگان در بخش‌های آموزشی، بهداشتی و درمانی، فنی و حرفه‌ای، خدماتی، امور کشاورزی و دامداری ارائه می‌دهند.

دادستان بوشهر با بیان اینکه 7 سازمان و نهاد دولتی استان بوشهر در استفاده از خدمات رایگان مجرمان به دادگستری پاسخ داده‌اند گفت: برخی دستگاه‌های اجرایی که خدماتشان دارای اسناد طبقه‌بندی است مشمول این طرح نمی‌شوند.

حسن‌پور تاکید کرد: اجرای طرح حبس‌زدایی سبب کاهش جمعیت کیفری زندان و جلوگیری از عوارض و ناهنجاری‌های اجتماعی خانواده‌های  محکومان می‌شود.