جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

انتشار فراخوان جشنواره استانی هنرهای تجسمی بسیج - نمایش محتوای خبر

 

 

انتشار فراخوان جشنواره استانی هنرهای تجسمی بسیج

هشتمین جشنواره دوسالانه هنرهای تجسمی بسیج با محوریت کارگاه‌های آموزشی در دو سطح شهرستانی و استانی برگزار می‌شود

انتشار فراخوان جشنواره استانی هنرهای تجسمی بسیج

علی بحرینی مسئول انجمن هنرهای تجسمی سازمان بسیج هنرمندان استان بوشهر در گفتگو با سیرنگ با اعلام این خبر گفت: این جشنواره  با هدف رشد و شکوفایی استعدادهای هنری بسیجیان، شناسایی نخبگان هنری، ایجاد رقابت سالم و سازنده در بین هنرمندان بسیجی برای خلق آثار برجسته و شاخص در رشته‌های هنری نقاشی، کاریکاتور، نگارگری و گرافیک برگزار می‌شود.

وی افزود: تبیین و ترسیم مفاهیم عالی دینی به واسطه هنر و اندیشه والای هنرمندان، استفاده از ظرفیت‌های تخصصی و اندیشگی فرهنگ و هنر ایرانی ـ اسلامی برای ترویج مفاهیم انسانی در جهان معاصر، ایجاد زمینه‌های تعامل میان هنرمندان بسیجی خلاق و فعال در عرصه هنرهای تجسمی و هم‎اندیشی با انگیزه انتقال تجارب علمی و هنری پژوهشگران سراسر کشور از اهداف برگزاری هشتمین جشنواره دوسالانه هنرهای تجسمی بسیج است.

بحرینی تصریح کرد: هشتمین جشنواره دوسالانه هنرهای تجسمی بسیج متفاوت با دوره قبلی و با محوریت کارگاه‌های آموزشی در دو سطح شهرستانی و استانی در موضوعات سبک زندگی ایرانی و اسلامی، حقیقت و زیبایی در ساحت هنر، اقتصاد مقاومتی و حماسه سازندگی، شبکه‌های اجتماعی فرصت‌ها و تهدیدها، پاسداران حریم حرم و افشای جنایت‌های گروهک‌های تکفیری به ویژه داعش برگزار می‌شود.

مسئول انجمن هنرهای تجسمی بسیج هنرمندان استان بیان کرد: کربلا میقات عاشقانه حقیقت، وحدت اسلامی، همبستگی و حسن همجواری، بیداری اسلامی و مقاومت ملل، بازخوانی ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی، ولایت و رهبری، عدالت‌طلبی، استقلال، آزادگی، استکبارستیزی و دین باوری، فرهنگ انتظار، ایثار و شهادت و مهرورزی، فرهنگ حجاب و عفاف، شادی و نشاط در حیات معنوی و اجتماعی،  مذمت خصائص زشت بشری، جلوه‌های کار و تلاش و اسراف و مصرف‌زدگی از دیگر موضوعات جشنواره هستند.

وی گفت: کارگاه‌های آموزشی مقدماتی در سطح کانون‌ها در یک نوبت 2 روزه به منظور کشف استعدادهای هنری با مشارکت اعضای گروه‌های تجسمی کانون‌ها در بوشهر و برازجان برگزارکه زمان آن بعد از ماه مبارک اعلام می شود و نفرات برتر برای شرکت در کارگاه استانی هنرهای تجسمی به دبیرخانه استانی جشنواره معرفی خواهند شد.

مسئول انجمن هنرهای تجسمی بسیج هنرمندان استان در پایان با بیان اینکه این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی بسیج آثار به صورت کارگاهی انتخاب می شوند، تاکید کرد: آثار متقاضی حضور در جشنواره می بایست در این کارگاه ها تولید شود.

شایان ذکر است دبیرخانه استانی هشتمین جشنواره دوسالانه هنرهای تجسمی بسیج در خیابان جانبازان (بیسیم)، نبش کوچه لاله 23، ساختمان بسیج اقشار و متخصصین سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر، طبقه چهارم، واحد 115، سازمان بسیج هنرمندان استان بوشهر قرار دارد و نمابر 07733564807 و 09177756478 برای ارتباط با دبیرخانه در نظر گرفته شده است.

 

فراخوان جشنواره هنرهای تجسمی بسیج در استان بوشهر

جشنواره استانی هنرهای تجسمی بسیج در سال 95 به منظور رشد و شکوفایی استعداد هنری بسیجیان، شناسایی نخبگان هنری، ایجاد رقابت سالم و سازنده در بین هنرمندان بسیجی برای خلق آثار برجسته و شاخص در رشته های نقاشی، کاریکاتور، گرافیک و نگارگری در موضوعات ذیل برگزار می شود.

موضوعات جشنواره :

1- سبک زندگی ایرانی – اسلامی

2- حقیقت و زیبایی در ساحت هنر

3- جهاد اقتصادی و حماسه سازندگی

4- شبکه های اجتماعی (فرصت ها و تهدیدات)

5- پاسداران حریم حرم

6- افشای جنایتهای کروهگ های تکفیری بویژه داعش

7- کربلا میقات عاشقانه حقیقت

8- وحدت اسلامی (همبستگی و حسن همجواری)

9- بیداری اسلامی و مقاومت ملل

10- بازخوانی ارزشها و آرمانهای انقلاب اسلامی (ولایت و رهبری ، عدالت طلبی ، استقلال ، آزادگی ، استکبار ستیزی و دین باوری ، فرهنگ انتظار، ایثار و شهادت و مهرورزی)

11- فرهنگ حجاب و عفاف

12-شادی و نشاط در حیات معنوی و اجتماعی

13- مذمت خصائص زشت بشری

14- جلوه های کار و تلاش

15- اسراف و مصرف زدگی

_ نقاشی (استفاده از تکنیک های مختلف مجاز است)

_ کاریکاتور (آثار به صورت رنگی ، سیاه و سفید قابل ارایه است)

_هنرهای سنتی(نگارگری)

_گرافیک (پوستر)

افراد شرکت کننده تا پنجم تیرماه اتود اولیه کار خود را به سازمان و یا کانونهای بسیج هنرمندان در شهرستانها تحویل دهند.

* کارگاه استانی جشنواره با حضور نفرات منتخب  در دو نوبت دو روزه با حضور اساتید کشوری برگزار می شود. لازم به توضیح است هر کارگاه استانی با حضور دو استاد برگزار خواهد شد.

* آثار برتر کارگاههای استانی جهت حضور در جشنواره سراسری هنرهای تجسمی بسیج به دبیرخانه جشنواره کشوری معرفی خواهند شد.

* نفرات منتخب کانونها می بایست طرحها و ایده های خود را با همکاری مسئول گروه تکمیل و جهت حضور در کارگاه استانی ابتدا به انجمن مربوطه در سطح استان تا تاریخ 5 تیرماه ارسال نمایند.

* انجمن تجسمی بسیج  کارگاه استانی خود را از تاریخ 22 تیرماه لغایت 22 مردادماه برنامه ریزی و با حضورهنرمندان منتخب کانونها برگزار نمایند.

* داوری آثار هنرمندان کارگاههای استانی از تاریخ 25 مرداد تا 12 شهریور توسط یک نفر داور اعزامی از سوی سازمان مرکزی و دو داور تعیین شده از سوی انجمن استانی که قبلا اطلاعات و رزومه آنها به سازمان مرکزی ارسال شده است انجام می گیرد.

آثار منتخب نمایشگاه جشنواره استانی برابر نظر کارشناسی هیات داوران در یکی از نگارخانه های اصلی شهر به نمایش گذاشته می شود.* درپایان نمایشگاه با حضور هنرمندان و مسئولین استانی ازآثار برگزیده استان در بخشهای مختلف تجلیل خواهد شد.* کارهای برتر جهت شرکت در جشنواره کشوری به تهران ارسال می شود.