سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

امام جمعه بوشهر:فضای مجازی و سایبری در آینده جهان نقشی تعیین کننده دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

امام جمعه بوشهر:فضای مجازی و سایبری در آینده جهان نقشی تعیین کننده دارد

امام جمعه بوشهر:فضای مجازی و سایبری در آینده جهان نقشی تعیین کننده دارد

امام جمعه بوشهر:فضای مجازی و سایبری در آینده جهان نقشی تعیین کننده دارد

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری در دوره تربیت مربی راهنمایان فضای مجازی استان بوشهر در مجتمع خلیج فارس بوشهر افزود: کشوری که بتواند در فضاهای مختلف مجازی دارای خودکفایی و تولید مرجعیت باشد این کشور می تواند در تمدن آینده جهان نقش موثری ایفا کرد و اگر در این عرصه ضعیف باشد بطور جدی در اضلاع تعیین کننده توسعه و پیشرفت دچار مشکل می شود.
وی با اشاره به اینکه توجه به مدیریت فضای مجازی و سایبری براساس حکم عقل واجب و ضروری است اظهارداشت: اگر به این مهم توجه نشود ما تکلیف خود را در عرصه دفاع از نظام اسلامی، استقلال و هویت ملی انجام نداده ایم و دیگران در این عرصه مدیریت خواهند کرد و فضای ملی و دینی ما را تحت تاثیر قرار خواهند داد.
صفایی بوشهری اظهار داشت: از نگاه علمی دنیای ارتباطات و اطلاعات است و اطلاعات نخستین گام در رابطه با مدیریت ذهن است زرا ذهن و داده و داشته هاست که انسان را به حرکت وا می دارد، بنابراین مدیریت داده و داشته ها به معنای مدیریت انسان است.
امام جمعه بوشهر اضافه کرد: در طول تاریخ مدیریت فضای مجازی چه به صورت کلی و جزئی در جغرافیای جهان در برابر تهاجمات تاثیر شگرفی داشته است.
وی با بیان اینکه فضای سایبری جنگ نوین جهانی است اظهار داشت: همانطور که به تسلیحات سخت افزاری توجه ویژه ای می شود باید در عرصه فضای مجازی هم اینگونه عمل کنیم زیرا این فضا در درون خود یک جنگ دارد و باید این را بدانیم که جنگ در فضای مجازی به دلیل اینکه با مرکز مدیریت انسان ها سروکار داردسخت تر از فضای حقیقی است.
صفایی بوشهری ادامه داد: امروزه توجه به فضای مجازی هم از ناحیه پدافند عامل و هم پدافند غیر عامل به عنوان یک عنصر مهم تلقی می شود زیرا جهان آینده جهان مدیریت فضای مجازی و سایبر است.
نماینده ولی فقیه در استان بوشهر گفت: امروز به روز بودن در فضای مجازی هم عقب افتادگی اطلاق می شود باید در این عرصه فوق روز بود و در اضلاع مدیریت فضای مجازی خودکفا و مرجعیت پیدا کنیم زیرا توجه ویژه به ارکان فضای مجازی در درون بسیار مهم است و اگر به این مهم توجهی نداشته باشیم از بیرون مدیریت خواهیم شد.
وی با بیان اینکه آموزش فقه فضای مجازی واجب است، گفت: اکنون رساله فقه فضای مجازی نداریم و فقه فضای مجازی در کشور بسیار مغفول مانده است و آموختن احکام شرعی فقه فضای مجازی ضروری است.
صفایی بوشهری استان بوشهر را دومین استان جوان کشور عنوان کرد و اظهار داشت: این استان دومین استانی است که در فضای مجازی حضوری فعال دارد و دارای قدرت تاثیرگذار و فوق العاده ای در خاورمیانه و فضای کشور است.