سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

آلوده شدن استخرهای پرورش میگو - نمایش محتوای خبر

 

 

آلوده شدن استخرهای پرورش میگو

مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان میگوی استان بوشهر گفت: سال گذشته با آلوده شدن مزرعه‌های پرورش میگو ۲۵ هزارفرصت شغلی در بخش پرورش میگو در استان بوشهر آسیب دید.

آلوده شدن استخرهای پرورش میگو

 

ابراهیم عباسی با بیان اینکه صنف پرورش دهندگان آبزیان در استان بوشهر با چالش جدی مواجه شده‌اند اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های توسعه استان بوشهر صنعت پرورش میگو است که در دو سال گذشته دچار چالش‌های عدیده‌ای شده است.
وی با اشاره به آلوده شدن استخرهای پرورش میگو در استان بوشهر خاطر نشان کرد: سال گذشته با آلوده شدن استخرهای پرورش میگو در استان بوشهر خسارت هنگفتی به این صنعت و سرمایه‌گذاران وارد شد که مشکلات عدیده‌ای اکنون گریبانگیر صنعت‌گران است.
مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان میگوی استان بوشهر  اشاره به آسیب دیدن 25 هزار فرصت شغلی در اراضی پرورش میگو استان بوشهر افزود: سال گذشته با آلوده شدن مزرعه‌های پرورش میگو مشاغل بخش پرورش میگو در استان بوشهر به ظرفیت 25 هزار نفر آسیب دید.
وی با بیان اینکه دولت برای ایجاد هر نفر شغل 252 میلیون تومان سرمایه‌گذاری و هزینه می‌کند افزود: با آسیب دیدن 25 هزار شغل در اراضی پرورش میگوی استان بوشهر  میلیاردها تومان برای ایجاد شغل خسارت وارد شد.
مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان میگوی بوشهر با اشاره به کاهش تولید میگو در اراضی پرورشی استان بوشهر گفت: سال گذشته با آلوده شدن مزارع پرورشی به بیماری لکه سفید تولید میگو 3 هزار و 500 تن کاهش یافت و به 8 هزار و 500 تن رسید.
عباسی با بیان اینکه فریاد پرورش دهندگان میگو برای مقابله با بیماری لکه سفید میگو به جایی نرسید گفت: برای بیمه شدن اراضی پرورش میگو هیچ اقدامی صورت نگرفته  و سرمایه‌گذاران در این بخش تاکنون موفق به بیمه کردن استخرها و محصولات خود در صندوق بیمه محصولات کشاورزی نشده‌اند و سایت استان‌های این صندوق بسته شده است.
وی با بیان اینکه پرورش دهندگان میگو در شرائط نامطلوب زیستی و بهداشتی زندگی می‌کنند افزود: در حالی که پرورش دهندگان در اراضی بیابانی بدون هیچ امکانات رفاهی، زیستی و بهداشتی برای تولید میگو، زندگی می‌کنند ولی هیچ سازمان و ارگانی مسئول خدمات رسانی و حل مشکلات پرورش دهندگان نیست.
مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان میگوی بوشهر با انتقاد از صندوق بیمه محصولات کشاورزی که سایت خود را مسدود کرده است افزود: پرورش دهندگان میگو خواهان بیمه شدن محصولات و تولیدات خود هستند ولی متاسفانه این صندوق پاسخگوی نیازهای پرورش دهندگان نیست.
عباسی با بیان اینک مولد برای تکثیر بچه میگو از آمریکا وارد استان بوشهر شده خاطر نشان کرد: 5 هزار 130 مولد میگوی وانامی از آمریکا وارد استان بوشهر شد که در 5 مرکز تکثیر عملیات تولید بچه میگو انجام شده است.
وی با اشاره به توزیع 740 میلیون قطعه بچه میگو بین پرورش دهندگان در استان بوشهر تصریح کرد: این میزان بچه میگو در سه هزار و 400 هکتار اراضی پرورشی ذخیره سازی که متاسفانه بیماری لکه سفید در دیلم شیوع شد.
مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان میگوی بوشهر از آلوده شدن شش استخر پرورش میگو در دیلم خبرداد و افزود: علاوه بر آلوده شدن شش استخر پرورش میگو در سه مزرعه بویرات دیلم یک استخر هم برداشت غیر متعارف به سبب آلوده شدن مزرعه به بیماری لکه سفید انجام داد.
عباسی از رسیدن بیماری لکه سفید به سایت پرورشی شیف بوشهر خبرداد و خاطر نشان کرد: سه مزرعه پرورش میگو در جزیره شیف بوشهر به آلوده شدن استخرهای پرورشی به بیماری لکه سفید مشکوک شده‌اند که باید اقدامی عاجل انجام شود.
وی با اشاره به تامین نشدن کلر برای معدوم کردن استخرهای آلوده به بیماری لکه سفید میگو افزود: تامین کلر برای معدوم کردن استخرهای آلوده به بیماری لکه سفید، بر عهده سازمان دامپزشکی است که متاسفانه به سبب نبود کلر که با سه نوع و سه قیمت برای هر مزرعه بین 50 تا 60 میلیون تومان هزینه دارد اقدامی صورت نگرفته است.
مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان میگوی بوشهر با اشاره به اینکه قیمت هر کیلوگرم کلر برای معدوم سازی مزارع پرورش میگو آلوده 3 هزار  تا 7 هزار 500 تومان است گفت: این هزینه سرسام آوری برای معدوم سازی استخرهای پرورشی آلوده است که باید اعتبار آن از محلی تامین تا پرورش دهندگان میگو بیش از این با چالش مواجه نشوند.