جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

افزایش 50 درصدی تولید عسل کنار - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش 50 درصدی تولید عسل کنار

استان بوشهر با داشتن حدود 50 هزار هکتار جنگل طبیعی کنار، بستر مناسبی است برای تولید عسل از این گیاه گرمسیری خودرو. بعد از  بوشهرکه اولین تولید کننده عسل کنار است، خوزستان هرمزگان وکرمان قرار دارند.

درختان كنار از شهريور تا اواسط آبان به شکوفه می نشینند و توليد عسل هم در همين زمان صورت مي گيرد. دشتستان، تنگستان، جم و دشتی بیش ترین تعداد کندوها را دارند.

امسال با اطلاع رسانی صورت گرفته، زنبورداران بیش تری به استان ما آمدند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی می گوید از شهریور تا کنون، 500 زنبوردار بومی و مهاجر، 120 هزار کندو را در مناطق مختلف استان برپا کرده اند.

تعداد كندوها 25 درصد بيش تر از پارسال شده است. زنبورداران مهاجر از استان های اصفهان، فارس، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد به استان بوشهر می آیند.

به گفته آقای قطبی زنبورداران 300 تن عسل تولید کرده اند. كه 50 درصد بيش تر از پارسال است.

عسل کنار را غیر از هم استانی ها، دیگر هموطنان و ساکنان کشورهای حوزه خلیج فارس هم به خاطر طعم وخواص دارویی آن مصرف می کنند.     علاوه بر عسل کنار که تازه فصل تولید آن تمام شده است، در اواخر اردیبهشت، عسل قّنقال ( گياهي خاردار شبيه كنگر) یا بهاره در استان تولید می شود که اگر چه از نظر مقدار و طعم، کیفیتش پایین تر از عسل کنار است اما از لحاظ خواص دارویی جایگاه خوبی دارد.