جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

افزایش ۲۲ درصدی جمعیت آهوان در استان بوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش ۲۲ درصدی جمعیت آهوان در استان بوشهر

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: جمعیت آهوان جزیره خارگ پس از بررسی و آماربرداری مشخص شد که در بهار امسال نسبت به سال قبل ۲۲ درصد افزایش یافته است.

افزایش ۲۲ درصدی جمعیت آهوان در استان بوشهر

 

حسین دلشب با بیان اینکه آماربرداری از آهوان خارگ انجام شده اظهار داشت: این آماربرداری در راستای برآورد آخرین وضعیت جمعیتی آهوان جزیره پس از زادآوری بهاره و با همکاری محیط‌بانان پناهگاه حیات وحش خارگ صورت گرفت.
وی با بیان اینکه زیست آهوان در خارگ دارای قدمت بالایی است افزود: این زیستگاه سبب شده مردم خارگ در حفاظت از آن رسالت خود را حفظ کنند و در این راستا اهمیت زیست محیطی و اجتماعی زیادی برای عموم مردم خارگ و دوستداران محیط زیست طبیعی دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه آهوان خارگ چند دهه قبل از دیگر نقاط استان به این جزیره  منتقل شدند خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط مساعد زیستی جمعیت آن‌ها رو به فزونی گذاشت و اکنون جزیره خارگ مامن این جانواران شده است.
دلشب با بیان اینکه اداره‌کل حفاظت محیط زیست برنامه‌های مهمی برای حفظت از آهوان خارگ تدارک دیده است، گفت: با وجود توسعه فراگیر صنعت نفت در جزیره اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ضمن پشتیبانی و حفاظت از این گونه شاخص زیستی سعی در  فراهم آوردن شرایط مساعدتر زیستی و اعمال تصمیمات مدیریتی لازم برای پایداری جمعیت آنها کرده است. 
وی از استقرار واحد محیط زیست در خارگ خبرداد و تصریح کرد: در این راستا ضمن فعالیت چند نفر از ماموران برای حفاظت از آهوان،  یک سیلو بزرگ نگه‌داری علوفه برای این جانواران تعبیه شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ایجاد آبشخورهای لازم در نقاط مختلف جزیره همراه با اجرای طرح تعدیل جمعیت برای بالانس جمعیت و پیشگیری از وقوع بیماری از جمله تلاش‌های این اداره کل در راه صیانت از این جانور دانست.
دلشب ضمن اشاره به افزایش جمعیتی این آهوان پس از زاد و ولد بهاره گفت: جمعیت آهوان جزیره خارگ پس از بررسی وآماربرداری مشخص شد که در بهار امسال نسبت به سال قبل 22 درصد افزایش یافته است.
وی اظهار امیدواری کرد: با همکاری و همسویی همه اقشار ساکن در جزیره بویژه مردم بومی محلی این جزیره تاریخی با این اداره کل، جمعیت پایدار و مدیریت شده‌ای را در این پناهگاه حیات وحش داشته باشیم.