جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

افزایش جمعیت آهوان خارگ تهدیدی برای این گونه به شمار می‌رود - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش جمعیت آهوان خارگ تهدیدی برای این گونه به شمار می‌رود

افزایش جمعیت آهوان خارگ تهدیدی برای این گونه به شمار می‌رود

افزایش جمعیت آهوان خارگ تهدیدی برای این گونه به شمار می‌رود

 

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان از تجربه تلخ سال‌های 84 تا 86 یاد می‌کند و نگران است که مبادا این اتفاق تکرار شود.

آقای فقیه می‌گوید: سال 84 بیش از هزار راس آهو در جزیره خارگ زندگی می‌کردند، جمعیتی که بیش از ظرفیت جزیره بود و زمانی که بیماری به جانشان افتاد طی دو سال تعداد آنها را به 40 تا 50 راس رساند.

به گفته وی پس از این ماجرا، کمک به احیاء آهو در خارگ شروع شد و نبود دشمن طبیعی، تامین علوفه و جلوگیری از شکار، باعث شده تعداد این گونه به 600 راس برسد که چهار برابر ظرفیت زیستگاه آنهاست.

آقای فقیه اشاره می‌کند که سه سال پیش طرح انتقال آهوان خارگ به قم و خوزستان اجرا شد و این کار حتی توانست آهو را در منطقه‌ای از خوزستان احیاء کند اما به علت موضوعاتی که در جامعه مطرح شد مبنی بر این‌که محیط زیست دارد آهوان را می‌فروشد، طرح را متوقف کردیم.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، معتقد است پیش از این طرح باید مردم آگاه می‌شدند تا از طرحی که به نفع آهوان بود، چنین برداشتی نشود.

فقیه به موضوع گیر افتادن دو آهو در تور دروازه فوتبال در جزیره خارگ هم اشاره می‌کند و می‌گوید: در حال پیگیری موضوع هستیم زیرا شرکت نفت فلات قاره باید تور را جمع می‌کرد تا در صورت ورود آهوان به زمین چمن مشکلی برایشان پیش نمی‌آمد.

وی تاکید می‌کند که باید فکری به حال آهوان خارگ کرد، پیش از آن که تجربه تلخ 10-11 سال پیش تکرار شود.