جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

استفاده ازتله های فرمونی وکایرومون برای مبارزه با آفت چوبخوار خرما در بوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

استفاده ازتله های فرمونی وکایرومون برای مبارزه با آفت چوبخوار خرما در بوشهر

استفاده ازتله های فرمونی وکایرومون برای مبارزه با آفت چوبخوار خرما در بوشهر

استفاده ازتله های فرمونی وکایرومون برای مبارزه با آفت چوبخوار خرما در بوشهر

احمد سبحانی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به خسارت شدید آفات چوبخوار خرما و ضرورت مقابله با آنها و جلوگیری از گسترش آلودگی در 2 شهرستان تنگستان و دشتستان با همکاری و حضور کارشناس بخش مبارزه غیرشیمیایی و بیولوژیک سازمان حفظ نباتات کشور از فرمون سوسک کرگدنی و کایرومون سوسک شاخک بلند خرما استفاده شد.
وی اضافه کرد: در این طرح با توجه به نحوه فعالیت آفات چوبخوار، تلفیقی از روشهای مختلف در کاهش خسارت موثر است و انجام مبارزه غیرشیمیایی از جمله نصب تله های فرمونی باعث جلب حشارات نر و ماده و کاهش تخم ریزی حشره می شود.
سبحانی ادامه داد: فرمون ها ترکیبات شیمیایی هستند که جنس نر یا ماده حشرات در هنگام جفت گیری از خود ترشح کرده و باعث جلب جنس مخالف می شود که این ترکیبات در حشرات مختلف شناسایی شده و در آزمایشگاه به طور مصنوعی تولید می شود.
وی اظهار داشت: در سال جاری طرح مدیریت تلفیقی آفات چوبخوار خرما به صورت گسترده در دست اجراست و در این ارتباط اقداماتی از قبیل نصب کاورهای ویژه پوشش تنه نخل و استفاده از سموم تدخینی، تزریق سموم جدید در تنه، انجام عملیات بهزراعی ( هرس و تکریب ) و مبارزات غیر شیمیایی ( تله نوری و فرمونی )، برگزاری کارگاه آموزشی برای معرفی روشهای نوین مبارزه با آفات چوبخوار خرما برای کاهش خسارت در نخیلات استان بوشهر به اجرا آمده است.
در استان بوشهر بیش از 6 میلیون اصله نخل وجود دارد که سالانه 150 هزار تن خرما در این استان تولید می شود.